XXIX Konkurs na tkaninę dwuosnowową Janów 2021 [zdjęcia]

12 września, w Izbie Tkactwa Dwuosnowowego w Janowie, podczas Festiwalu „Janowskie Święto Tkactwa i tradycji” miało miejsce podsumowanie XXIX Konkursu na tkaninę dwuosnowową.

Temat tegorocznej edycji : „W kręgu tradycji – tkanina inspirowana dywanem z XVIII w.”Jury, w którego skład wchodzili eksperci z dziedziny etnografii i plastyki, oceniało 10 dywanów i 2 makaty zgłoszone do konkursu. Poziom prac był niezwykle wysoki i wyrównany. Każda z twórczyń w indywidualny sposób zinterpretowała temat konkursu, a połączenie wzorów tradycyjnych mazurskich z wzorami janowskimi stanowi nową wartość artystyczną i kompozycyjną w tkactwie dwuosnowowym.

Komisja z dużym zadowoleniem obserwuje rozwój artystyczny młodego pokolenia tkaczek janowskich oraz podkreśla konieczność kontynuacji konkursu w kolejnych latach. Konkurs został zorganizowany przez Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Janowie w ramach realizacji zadania „Janowskie Święto Tkactwa i Tradycji” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska 2021.

Wyniki XXIX konkursu na tkaninę dwuosnowową Janów 2021:

I nagroda
– Karolina Radulska
– Ludgarda Sieńko

II nagroda
– Alicja Kochanowska
– Helena Pryzmont
– Danuta Radulska

III nagroda
– Lucyna Kędzierska
– Teresa Pryzmont
– Bernarda Rość

Wyróżnienia
– Helena Gołko
– Agnieszka Iwanicka
– Sabina Knoch
– Jadwiga Możejko

Wystawę tkanin konkursowych można zobaczyć w Izbie Tkactwa Dwuosnowowego w Janowie przy ul. Białostockiej 14, do 15 października 2021 r.