XI Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów

Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów, fot. Muzeum Okręgowe w Tarnowie

Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów
fot. Muzeum Okręgowe w Tarnowie

W dniach 22-25 lipca odbędzie się Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów. W wydarzeniu tym wezmą udział Cyganie z Polski i z zagranicy, którzy będą podróżować tradycyjnymi, kolorowymi wozami po drogach Małopolski.

Tabor Pamięci Romów organizowany przez Muzeum Okręgowe w Tarnowie to najstarsze w Polsce zdarzenie kulturalne, w którym przypomina się, że jeszcze pięćdziesiąt lat temu po dogach polski wędrowali ostatni koczownicy nowoczesnej Europy.

Pierwszy Tabor Pamięci był próbą plenerowego rozszerzenia pierwszej w Europie stałej wystawa y o kulturze i historii Romów.

Dzisiaj wystawa ta jest uważana za jedno z najważniejszych muzeum romskie, natomiast corocznie organizowane tabory Pamięci Romów przekształciły się w zdarzenie międzynarodowe. Z zagranicy przyjeżdżają nie tylko Romowie, ale także dziennikarze, aby z bliska poznać klimat czegoś, co już bezpowrotnie minęło.

Niewielu bowiem żyje jeszcze Romów, którzy wiedli wędrowne życie, ale w społeczności romskiej pozostała i nawet rozwija się legenda o swobodzie i niezależności z tamtych czasów.

Niezwykłym przesłaniem tego wędrowania konnymi wozami jest ot, że oprócz prezentacji kultury romskiej w ten niecodzienny sposób tabor ma przypomnieć o martyrologii Romów, zgotowanej im przez niemieckich okupantów podczas II wojny światowej. Romów hitlerowcy eksterminowali nie tylko w obozach koncentracyjnych, ale podczas egzekucji w wioskach i lasach Powiśla Dąbrowskiego. Tabor odwiedza groby i zbiorowe mogiły pomordowanych.

Każdy dzień taborowania kończy się obozowiskiem przy ognisku, koncertami i tańcami.

Program XI Międzynarodowego Taboru Pamięci Romów:


22.07.2010 (czwartek): Wyjazd z Tarnowa sprzed Muzeum Etnograficznego ok.

godz. 10.00.

TRASA: ul. Krakowska, Rynek, Wałowa, Lwowska, Starodąbrowska, Słoneczna, M.B. Fatimskiej, Krzyska: Nowy Cmentarz w Tarnowie-Krzyżu – modlitwa przy grobach zmarłych Romów tarnowskich; Pawęzów, Łęg Tarnowski, Żabno: modlitwa przy mogile pomordowanych Romów; Radłów, Waryś, Borzęcin Dolny – obozowisko na Stadionie "Sokół" (ok. godz. 18.00).

23.07.2010 (piątek): Po śniadaniu wyjazd do Szczurowej – modlitwa przy mogile pomordowanych Romów. Oddanie hołdu na miejscu kaźni w lesie borzęckim (przy trasie 964) – Borzęcin Dolny. Wieczorem na Stadionie otwarcie wystawy Romowie – historia i kultura oraz wystawy fotograficznej Cygany jadą.

24.07.2010 (sobota): Po śniadaniu wyjazd do Bielczy – modlitwa na miejscu mordu Romów na Biedaczu i przy zbiorowej mogile na cmentarzu w Bielczy.

Wieczorem dla mieszkańców Borzęcina i okolicy odbędzie się koncert muzyki cygańskiej w wykonaniu kapeli Alojza Pompy Romani Lavuta ze Słowacji.

25.07.2010 (niedziela): Powrót z Borzęcina do Tarnowa.

Dla chętnych, którzy przybędą z instrumentami muzycznymi odbędą się warsztaty muzyki cygańskiej

Szczegółowe informacje na www.muzeum.tarnow.pl

Źródło: www.wrotamalopolski.pl

TESTTT