„Wytnij Hołubca”

Ogólnopolska akcja studencka „Wytnij Hołubca”, fot. Maciej Lubiejewski

Ogólnopolska akcja studencka „Wytnij Hołubca”
fot. Maciej Lubiejewski

Nie masz pojęcia, jak się wycina hołubce? Lepiej to zmień, bo już niebawem będzie je wycinać cała Polska! Wszystko za sprawą zbliżającego się Dnia Tańca Ludowego, obchodzonego 7 października i związanej z nim studenckiej akcji – Wytnij Hołubca!

Idea studenckiej akcji Wytnij Hołubca zrodziła się spontanicznie w 2010 roku za sprawą trzech warszawskich zespołów: Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej, Ludowego Zespołu Artystycznego PROMNI Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz Zespołu Pieśni i Tańca Szkoły Głównej Handlowej.

Mimo, że akcja miała zasięg lokalny, zaangażowało się w nią prawie 100 studentów, którzy – ubrani w stroje ludowe – zachęcali przechodniów do wspólnego "wycinania hołubców" – najbardziej charakterystycznego w środkowo-wschodniej Europie kroku ludowego.

Chcieliśmy w ten sposób pokazać, że oprócz trudu zdobywania wiedzy zawodowej chętnie poświęcamy swój wolny czas na propagowanie pozornie niemodnego rodzaju folkloru, czyli na pielęgnowanie rodzimych tradycji, strojów, tańców i pieśni – mówi Joanna Ćwikła koordynator akcji.

Tak będzie również w tym roku. Już w niedzielę 7 października w najważniejszych punktach Warszawy, takich jak okolice Rotundy, Metra Centrum, Placu Konstytucji, Placu Zamkowego czy Krakowskiego Przedmieścia pojawią się grupy tancerzy, wywijających mazurki, oberki czy krakowiaki.

Kolorowe stroje, radosne pokrzykiwania, ludowa muzyka – tak będą wyglądały ulice Warszawy. Taniec będzie można nie tylko oglądać, ale również do niego dołączyć. Tancerze będą zapraszać do wspólnego "wycinania hołubca", a na pamiątkę rozdawać związane z akcją gadżety.

Celem akcji jest promowanie polskiego folkloru w myśl starej, dobrej zasady: "cudze chwalicie, swego nie znacie".

Zespoły nie ukrywają również, że warszawski happening ma zachęcać młodych Polaków do zainteresowania się tańcem ludowym oraz do wstąpienia w taneczne szeregi nowych adeptów, dla których kultura ludowa to sposób na spędzenie wolnego czasu pomiędzy wykładami i ćwiczeniami na uczelni.

W tym roku studencka akcja "Wytnij Hołubca" będzie się odbywała nie tylko na ulicach Warszawy, ale także Poznania, Olsztyna, Katowic, Gdańska oraz Lublina. Weźmie w niej udział około 300 studentów z całej Polski z ponad 10 akademickich zespołów ludowych.

Finał akcji zaplanowany jest na godzinę 17:00 pod Skwerem Hoovera aż do terenu pod Kościołem Św. Anny, gdzie tancerze wraz z chętnymi będą próbowali pobić rekord we wspólnym wycinaniu hołubców.

Bicie rekordu odbywa się o tej samej godzinie jednocześnie we wszystkich miastach biorących udział w akcji. Zaraz potem, o 18:30 w Auli Politechniki Warszawskiej odbędzie się Koncert Galowy, na którym zespoły-organizatorzy akcji Wytnij Hołubca zaprezentują przekrój najciekawszych tańców ze swojego repertuaru. Wstęp wolny!

Przekonaj się na własnej skórze, że kultura ludowa to nie obciach, że wszyscy mamy ją "pod skórą", że jest niezwykle atrakcyjna i doskonale wpasowuje się w wielkomiejski klimat!

Więcej szczegółów dotyczących programu akcji na: www.facebook.com/wytnijholubca

TESTTT