Wydarzenia etnograficzne w ramach obchodów Dni Otwartych Funduszy Europejskich

W najbliższy weekend, 7-9 października odbędzie się IX. edycja Dni Otwartych Funduszy Europejskich. W ramach akcji instytucje, firmy oraz organizacje przygotowały wydarzenia pokazujące jak wiele ciekawych i potrzebnych projektów udało się im zrealizować dzięki Funduszom Europejskim. Z bogatego programu wybraliśmy te imprezy, które są związane z tematyką ludową.

W ramach DOFE 2022 w całym kraju organizowane są różnego rodzaju imprezy. Wydarzenie ma pokazać, jak wiele ciekawych i potrzebnych projektów udało się zrealizować dzięki Funduszom Europejskim. Dlatego swoje drzwi otwierają w tych dniach firmy, organizacje i stowarzyszenia, które otrzymały unijne wsparcie i dzięki niemu zrealizowały swoje plany.

A co będzie się działo w temacie kultury ludowej? Oto propozycje wydarzeń wybranych przez naszą redakcję:

Karolin: Daj się porwać magii polskiego folkloru w Karolinie!

Fragment wystawy stałej Centrum Folkloru Polskiego „Karolin”, fot. www.dniotwarte.eu

Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca MAZOWSZE zaprasza do zwiedzenia wystawy stałej Centrum Folkloru Polskiego „Karolin.

Wystawa jest podróżą śladem polskiej kultury ludowej, która stała się inspiracją dla twórców Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” oraz ich artystycznych poszukiwań. Centrum Folkloru Polskiego mieści się w pałacu, który jest historyczną siedzibą zespołu Mazowsze.

Zobacz szczegóły

Ruda Śląska: Ficinus od kuchni

W ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich 2022 Biblioteka Ficinus w Rudzie Śląskiej zaprasza na:

  • zwiedzanie wystawy muzealnej “W dawnej śląskiej kuchni”,
  • tradycyjny śląski poczęstunek,
  • warsztaty artystyczne dla dzieci pt. “Zbuduj sobie domek”.

Ponadto odbędzie się spotkanie autorskie z Markiem Szołtyskiem – pisarzem, wydawcą, dziennikarzem, felietonistą, podróżnikiem i historykiem, specjalizującym się w dziedzinach: kultury chrześcijańskiej i kultury regionalnej.

Autor oprócz opowiadania o zawiłościach i pięknie kultury śląskiej, zaprezentuje wiele ciekawych przedmiotów o charakterze historycznym – stare śląskie zabawki, unikatowe fotografie oraz elementy śląskiego stroju, z których każdy miał swoją własną, niezwykłą historię.

Podczas spotkania prowadzona będzie sprzedaż książek z podpisami autora.

Zobacz szczegóły

Kraków: Kadr z przeszłości. Warsztaty fotograficzne – Transfer

Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie zaprasza do spojrzenia na archiwalne fotografie z kolekcji Muzeum z etnograficzną uważnością i skupieniem na szczególe. Podczas warsztatów poznamy technikę transferu, w której wybrane motywy z ponadstuletnich odbitek i negatywów przeniesiemy na drewniane elementy. Efektem pracy będą przedmioty o unikatowym charakterze, które każdy uczestnik spotkania będzie mógł zabrać ze sobą.

Zobacz szczegóły

Krzywe k. Suwałk: Sobota w Skansenie

Wigierski Park Narodowy zaprasza do skansenu przy swojej siedzibie w Krzywem koło Suwałk.

Organizatorzy chcą pokazać odrestaurowaną i przygotowaną w nowej aranżacji wystawę etnograficzną „Ocalić od zapomnienia”. Po wystawie oprowadzą jej autorzy i pracownicy parku. Na miejscu odbędą się warsztaty rękodzieła ludowego.

Zobacz szczegóły

Wasilków: Zwiedzanie skansenu trasą unijnych dotacji 

fot. www.dniotwarte.eu

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie – beneficjent środków unijnych, serdecznie zaprasza na bezpłatne zwiedzanie muzeum wyjątkową trasą unijnych dotacji. Tego dnia nasi przewodnicy oprowadzając Państwa po skansenie oprócz informacji dotyczących muzealnych zbiorów i zabytków pokażą Państwu wpływ środków unijnych na rozwój naszej instytucji.

Zwiedzający zobaczą m.in. budynki, które powstały i zostały wyremontowane dzięki dotacjom ze środków europejskich, wystawy stałe, których realizacja nie byłaby możliwa bez nowej przestrzeni wystawienniczej i dowiedzą się o planach Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej w obecnej perspektywie finansowej. Oprócz prezentacji efektów zrealizowanych projektów zapraszamy Państwa do udziału w bezpłatnych warsztatach plastycznych, które tego dnia będą odbywały się m.in. w dworze z Bobry Wielkiej, czy szkole z Kalinowa Solek. Zajęcia są adresowane do wszystkich chętnych, bez względu na wiek. Nie obowiązuje konieczność wcześniejszych zapisów. Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych.

Zobacz szczegóły

Zakopane: „Eko-zabawki” – rodzinne warsztaty w Muzeum Tatrzańskim!

Ekozabawki, fot. A. Michalska

Na zajęciach przeniesiemy się w czasie: dzieci zająmą miejsce swoich rówieśników w dawnej izbie góralskiej. Spróbujemy wyobrazić sobie, jak wyglądał świat bez elektryczności, telewizorów, tabletów i grających zabawek. Poszukamy odpowiedzi na pytania: czym bawiły się dzieci i czy w ogóle miały zabawki, skoro nie dało się ich kupić. Każde dziecko wykona własną eko-zabawkę z materiałów, które możemy znaleźć w naszych domach.

Zobacz szczegóły

Kokuszka: Odwiedź bacówkę w Kokuszce – poznaj bliżej kulturę i tradycję pasterstwa.

Bacówka w Kokuszce to mini-centrum edukacji ekologiczno-kulturowej związanej z czynną ochroną siedlisk, gatunkami chronionym oraz kulturą i tradycją pasterską. W bacówce znajduje się ekspozycja sprzętu i wyposażenia, przedmiotów używanych od pokoleń przez baców do produkcji serów. Ciekawym elementem jest tu także tradycyjny strój bacowski.

Dodatkowo będzie możliwość wysłuchania prelekcji na temat pasterstwa i kulturowego wypasu owiec oraz ochrony przyrody. Naszym gościom opowiemy m.in. jak owce pomagają chronić bogactwo gatunkowe roślin i zwierząt związanych z górskimi łąkami, poznasz obrzędy i zwyczaje związane z wypasem. Uczestnicy otrzymają także upominki – wydawnictwa dotyczące pasterstwa.

Zobacz szczegóły

Szlachtowa: Wokół stroju górali szczawnickich i Rusinów Szlachtowskich

Pracownicy Muzeum Pienińskiego zabiorą Cię na szlak śladami hafciarskiej przeszłości Pienin. Podczas prelekcji poznasz tych, którzy szyli stroje oraz „cyfrowali” przepiękne wzory na portkach, gorsetach czy lajbikach. Dowiesz się także jak nazywają się poszczególne części garderoby góralskiej.

Na specjalnych warsztatach dzieci będą mogły zaprojektować, a następnie wyhaftować charakterystyczne wzory takie jak: sercówka, smrecek czy krzyżyk.

Dodatkowo w tym dniu będziesz mógł/mogła zwiedzić magazyn studyjny oraz sensoryczny plac zabaw znajdujący się przy muzeum.

Ponadto w programie:
– prelekcja „Strój górali szczawnickich i Rusinów Szlachtowskich”, połączona z prezentacją stroju
– warsztaty dla dzieci i młodzieży: projektowanie wzorów haftu, wykonanie haftowanej pamiątki z muzeum
– zwiedzanie magazynu studyjnego i ogrodu sensorycznego

Zobacz szczegóły

Nowy Sącz: Odkryj dziedzictwo kulturowe historycznej Sądecczyzny

fot. www.dniotwarte.eu

Sądecki Park Etnograficzny to największe muzeum skansenowskie w Małopolsce i jedno z największych w kraju. To miejsce wyjątkowe, w którym łączy się dziedzictwo kulturowe grup etnograficznych i etnicznych historycznej Sądecczyzny – Lachów, Pogórzan, Górali Sądeckich, Łemków, Niemców i Cyganów Karpackich. Na powierzchni 20 ha znajduje się ponad osiemdziesiąt budynków – zagrody chłopskie z domami mieszkalnymi, stajniami i stodołami, spichlerze, wiatraki, dwór szlachecki, tartaki, folusz, młyn oraz folwark dworski i trzy świątynie różnych wyznań.

9 października  nadarza się okazja na  poznanie tego pięknego, dla młodszych zapewne tajemniczego i zaskakującego miejsca. Polecamy szczególnie przechadzki z przewodnikiem po cerkwi z łemkowskiej wsi Czarne i dworze szlacheckim (pytać o klątwę!).

O starych metodach leczenia z wykorzystaniem  specyfików z roślin oraz magii, przesądach i wierzeniach mieszkańców wsi dowiecie się, zaglądając do domku zielarki.

Najmłodsi będą mogli nauczyć się tkania i poznają tajniki robienia bibułowych kwiatów, a nawet własnoręcznie wykonają zabawki z drewna.

W programie:

  • Tajemnice cerkwi greckokatolickiej z Czarnego – prelekcja połączona ze zwiedzaniem
  • Prelekcja o siedzibach szlacheckich połączona ze zwiedzaniem dworu szlacheckiego z Rdzawy
  • “Między medycyną a magią – ludowe sposoby leczenia” – prelekcja połączona ze zwiedzaniem chałupy zielarki z Lipnicy
  • Warsztaty dla dzieci – tkactwo, wyrób zabawek z drewna, robienie kwiatków z bibuły,
  • “Mały projektant mody ludowej”

Zobacz szczegóły

Więcej o Dniach Otwartych Funduszy Europejskich znajdziecie na stronie www.dniotwarte.eu

* Źródło: Informacje i zdjęcia pochodzą ze strony www.dniotwarte.eu