13 grudnia 2009 r. w Teatrze Dramatycznym w Warszawie odbędzie się Jubileuszowy Koncert V lecia
Zespołu Pieśni i Tańca Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
Uroczysty koncert będzie próbą podsumowania
bogatej historii Zespołu na którą składają się liczne występy w kraju oraz za granicą w takich państwach jak:
Turcja, Maroko, Kazachstan, Hiszpania, Węgry, Litwa oraz Ukraina.
Podczas występu zostaną zaprezentowane tańce
oraz przyśpiewki z różnych regionów Polski, m.in. z regionu: Rzeszowa, Spisza, Górnego Śląska oraz
Beskidu Śląskiego, a także polskie tańce narodowe: krakowiak, kujawiak, oberek.
Podczas koncertu będzie
miała miejsce premierowa prezentacja suity Lubelskiej. Dodatkową atrakcją będzie występ grupy oldboyów z
Zespołu Pieśni i Tańca “Wisła” (powstałego przy Stowarzyszeniu Miłośników Kresów Wschodnich „Wisła”), z
którego wykształcił się obecny ZPiT SGH.
Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęli: Rektor Szkoły Głównej Handlowej, Prezydent Miasta Stołecznego
Warszawy oraz Państwowe Muzeum Etnograficzne.
Historia Zespołu
Zespół działa przy Szkole Głównej Handlowej w Warszawie od 2004 r., zrzeszając studentów najstarszej polskiej uczelni ekonomicznej, jak i innych warszawskich uczelni wyższych.
Obecnie działa w nim ok. 60 osób. Są to osoby młode, ambitne i bardzo energiczne, zafascynowane polską kulturą ludową i narodową. Od samego początku naczelnym celem Zespołu było kultywowanie oraz popularyzacja tradycji narodowych i postaw patriotycznych zarówno w kraju jak i za granicą. Naszą publiczność stanowią nie tylko środowiska akademickie
i absolwenci SGH, ale także przedstawiciele firm partnerskich Uczelni.
Tradycyjnie Zespół tańcem i śpiewem uświetnia różne wydarzenia na swojej Alma Mater. Na szczególną uwagę zasługują występy podczas Obchodów 100-lecia SGH, Koncert w Galerii Porczyńskich (2006 r.), dwa koncerty dla absolwentów studiów podyplomowych organizowanych przez Instytut Handlu Zagranicznego i Studiów Europejskich SGH (2008 r.) oraz tegoroczny koncert dla ok. 50 zagranicznych gości konferencji naukowej "Umiędzynarodowienie gospodarki – szanse i zagrożenia dla Polski".
Zespół angażuje się również w akcje charytatywne. Należy tutaj wspomnieć
o corocznych koncertach dla ok. 300 osobowej grupy wychowanków Warszawskiego Instytutu Głuchoniemych (okres Wielkanocy), o dwukrotnym występie na koncercie „Studenci Dzieciom” pod patronatem Polskiego Akademickiego Stowarzyszenia Folklorystycznego (2006 i 2008 r.) oraz
o występie dla dzieci podczas otwarcia wystawy Zofii Stryjeńskiej w Muzeum Narodowym (2009 r).
Począwszy od 2006 roku ZPiT SGH regularnie wyjeżdża za granicę na międzynarodowe wyjazdy folklorystyczne. W lipcu 2006 r. zdobyliśmy wyróżnienie na Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w Aksehir w Turcji. W kwietniu 2007 r. na zaproszenie Konsula Generalnego Polski w Casablance reprezentowaliśmy kraj na Międzynarodowym Salonie Rolniczym w Meknes w Maroko.
W maju 2008 r., dzięki przychylności organizacji kulturowych, jako jedyny zespół
z Europy mogliśmy uczestniczyć w odbywającym się w Kazachstanie I Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Folklorystycznej Taraz 2008 pod nazwą „Wielki Jedwabny Szlak”, na którym również zostaliśmy wyróżnieni, w lipcu Zespół wziął udział w XXIII Międzynarodowego Festiwalu „Folk del Mundo” w hiszpańskiej prowincji Jaen. W tym roku Zespół gościł na Węgrzech, gdzie prezentował polską kulturę na IX. Gyöngy Nemzetközi Folklorfesztivál.