W Zalipiu rozpoczął się 53. konkurs „Malowana Chata”

W Zalipiu malowane kwiaty pojawią się na fasadach domów, studniach, a nawet płotach. Właśnie rozpoczął się konkurs „Malowana Chata”, jeden z najdłużej trwających konkursów sztuki ludowej w Polsce, dzięki któremu zachowana została tradycja malowania domów na Powiślu Dąbrowskim (okolice Dąbrowy Tarnowskiej).

W konkursie udział biorą malarki i całe rodziny z Zalipia oraz osoby z sąsiednich wsi. Ponad 100 osób, uczestniczy w malowaniu i ozdabianiu motywami kwiatowymi swoich chat i gospodarstw i z roku na rok przybywa chętnych, którzy współtworzą to wyjątkowe wydarzenie. Dowodem na ciągle rosnące zainteresowanie tą imprezą stanowi fakt, iż tradycja zdobienia chat na nowo „odżywa” w miejscach, gdzie dawno zapomniano o tej formie ozdabiania domostw.

Tegoroczna 53. edycja konkursu odbędzie się w dniach 27-29 maja. W pierwszych dwóch dniach komisja objeżdża domy zgłoszone do konkursu.

Podczas objazdu zostanie wykonana dokładna dokumentacja fotograficzna. Po każdym dniu konkursu, komisja dokonuje wstępnego podsumowania pracy w Domu Malarek w Zalipiu. Werdykt jury zostanie ogłoszony 29 maja o godz. 15.00 na sali widowiskowej Domu Malarek w Zalipiu. Po ogłoszeniu wyników, rozdaniu nagród i dyplomów, odbędzie się blok imprez folklorystycznych przed Domem Malarek w Zalipiu.

W tym roku do konkursu zgłoszono 110 zdobionych obiektów: pojedynczych budynków i całych zagród z Zalipia oraz z sąsiednich wsi Powiśla Dąbrowskiego.

Zalipie – malownicza wieś w Małopolsce, stanowi miejsce corocznego konkursu – „Malowana Chata”. Ten najdłużej trwający konkurs sztuki ludowej w Polsce, organizowany jest od 1948 roku. Jego głównym celem jest podtrzymanie unikatowej w skali Europy ludowej tradycji zdobienia ścian domów, jak również obejść gospodarczych, poprzez stosowanie ludowych motywów kwiatowych. Od 1978 roku organizatorem konkursu jest Muzeum Okręgowe w Tarnowie.

Zobaczcie relację z zeszłorocznego konkursu:

* Na zdjęciu: Malowana chata w Zalipiu, fot. Ryszard Rabeszko / arch. STL

www.muzeum.tarnow.pl
www.dommalarek.pl