W Państwowym Muzeum Etnograficznym znajduje się jeden z najbogatszych zbiorów strojów i tkanin ludowych w europejskich muzeach. Utworzenie nowej kolekcji tekstyliów, akcesoriów i biżuterii inspirowanych zdobnictwem i technikami wykorzystywanymi w kulturach tradycyjnych, ma na celu udokumentowanie kulturowego zjawiska zwanego etnodesignem, które zaznacza się silnym trendem w światowym wzornictwie.
Chcemy ocalić ulotne i często niepowtarzalne wzory polskich projektantów, którzy tworzą unikatowe stroje i dzieła sztuki użytkowej. wykorzystując w sposób artystyczny i twórczy eleaty polskiego folkloru.
TARGI BIŻUTERII, ETNOMODY I RĘKODZIEŁA ARTYSTYCZNEGO
06 lutego 2011 (niedziela), godz. 10.00-17.00
Swoje prace zaprezentują najlepsi młodzi projektanci, między innymi:
Karina Królak, Dagmara Czarnecka, Marcin Giebułtowski, Gravika,
Magdalena Jaworska, Patka Smirnow, Anna Blauth, Anna Sańczuk,
Beata Jarmołowska, Paulina Plizga, Teresa Seda, Daria Siwiak
Grono wybitnych muzealników i znawców współczesnej sztuki użytkowej dokona wyboru najbardziej wartościowych przedmiotów, które złożą się na pierwszą ETNOKOLEKCJĘ w zbiorach polskich muzeów etnograficznych.
Do udziału zaprosiliśmy także do współpracy twórców nieznanych szerszej publiczności:
projektantów z pasją, manufaktury z tradycją, rękodzielników z fantazją, którzy wykorzystują tradycyjne i nowe techniki oraz materiały
Po wytypowaniu i merytorycznym uzasadnieniu przydatności obiektu w ETNOKOLEKCJI, każdy z nich zostanie opatrzony numerem inwentarzowym, szczegółowym opisem i zyska dokumentację fotograficzną. W karcie katalogowej znajdzie się również notka o autorze.
W swoim nowym życiu obiekty będą starannie przechowywane i konserwowane, tak, by mogły przez lata służyć zarówno badaczom jak i zwiedzającym.
Ponadto podczas trwania targów Joanna Jachowicz i Katarzyna Skotnicka z Międzynarodowej Szkoły Kostiumografii i Projektowania Ubioru w Warszawie:
· Zaprezentują projekty studentów
· Wygłoszą 4 mini wykłady na temat własnych projektów i insopiracji