Ubrani w tradycję, czyli wakacyjne warsztaty z kulturą ludową Pomorza

Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie zaprasza wszystkich poszukiwaczy przygód na kolejną edycję Dziecięcej zagrody. Tegoroczna oferta jest spotkaniem ze strojem ludowym od stóp do głów. Przez pięć lipcowych niedziel będzie można podziwiać zawartość skrzyń i szaf pełnych sukienek, spodni, zapasek, chust, gorsetów, kamizelek i ozdób.

Można będzie przemierzać świat barwnych wiejskich strojów od nitki aż do kłębka i przymierzać stroje które nosili pradziadkowie i te, które zaprojektujemy sami. Odbędą się warsztaty z tkania, haftu, filcowania, barwienia, drukowania tkanin i zaplatania warkoczy nieskończonych muzealnych pomysłów na twórcze i niepowtarzalne wakacje.

Harmonogram wakacyjnej oferty:
3 lipca – W trzewikach, w onucach i na boso
10 lipca – W fałdach babcinej spódnicy
17 lipca – Koszula bliska ciału
24 lipca – W chuście czy w czepcu?
31 lipca – Korale, krajki, wstążki

Skrzynia opowieści – uczestnicy będą zagłębiać się w tajemnice dawnych skrzyń wiannych i opowieści o strojach, które mogły się w nich skrywać. Dowiedzą się o tym, kto nosił czerwoną sukienkę, a kto białą, komu wianek, a komu czepiec na głowę, komu ile falban i dlaczego. W poszukiwaniu odpowiedzi pomogą liczne pokazy dawnych rzemiosł i umiejętności, zabawy, tańce i wiejska muzyka na żywo.

Tkaczki, hafciarki i drukarze – to spotkanie z osobami, które jak mało kto potrafią tkać, haftować, drukować i tworzyć inne, już prawie zapomniane, cuda. To właśnie te osoby w trakcie warsztatów rękodzielniczych wprowadzą w skomplikowany świat dawnych technik wykonywania tkanin, ich zdobienia oraz tworzenia poszczególnych elementów ubioru.

Od wiejskiego krawca do kreatora mody – będzie można poznać pracę dawnej krawcowej i współczesnego kreatora mody. Czerpiąc inspirację z dawnej mody wiejskiej uczestnicy zaprojektują własny strój – od stóp po czubek głowy jedyny w swoim rodzaju, oryginalny i pełen barwnych pomysłów.

Modnisia z pola i z łąki – dzięki tym warsztatom powstanie niezastąpiona towarzyszka dziecięcej doli i niedoli – lalka z patyków, siana, sitowia, kolorowych gałganków.

Strojny sad – łódki z kory, wędki z patyków, bujane konie, pchane kaczki, terkoczące kółka, czyli beztroska gonitwa po zielonej trawie. W jarmarcznym kramiku można będzie nabyć 2 kg polnych kamyków i kiść trawy, aby w miniaturowym domku w kratę znaleźć chwilę wytchnienia i wypić filiżankę zmyślonej herbaty w towarzystwie szmacianych lal.

Kolorowy jarmark – kramy z zabawkami z drewna, wikliny, bawełny i lnu przywołają ciepłe wspomnienia u najstarszych i wzbudzą gorące pragnienia w najmłodszych.

Od stóp do głów ubrani w tradycję
3,10, 17, 24, 31 lipca 2016 r., niedziele, godz. 11.30-16.30
Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie
Swołowo 8
bilety – 6 zł

Szczegóły: www.muzeum.swolowo.pl