Krakowska Fundacja Korzenie wydala płytę p.t. „Tradycyjne pieśni pogrzebowe z Kielecczyzny”. To piąte wydawnictwo promujące dziedzictwo muzyczne regionu Gór Świętokrzyskich. Członkowie Fundacji od wielu lat prowadzą badania terenowe, spotykają się z najstarszymi mieszkańcami podkieleckich wsi, dokumentują pieśni, opowieści etc.
W kulturze wiejskiej śmierć stanowiła nie tylko zakończenie życia, ale również wyłączenie umierającego ze społeczności, w której funkcjonował. W związku z tym towarzyszyły jej bogate rytuały i wieloetapowe obrzędy pogrzebowe, których nieodłącznym elementem były pieśni. Śpiew towarzyszył żałobnikom w domu zmarłego w czasie „pustych nocy” – podczas czuwania przy zmarłym, a także w ostatniej drodze na cmentarz i przy pochówku.
„Płyta prezentuje najbardziej reprezentatywne pieśni pogrzebowe śpiewane na Kielecczyźnie jeszcze do drugiej połowy XX wieku. Obecnie ten repertuar właściwie zaniknął. Nie jest znany współczesnym mieszkańcom wsi, zarówno w warstwie tekstowej, melodycznej jak i w sposobie śpiewania” – Iwona Furmańczyk, prezes zarządu Fundacji Korzenie.
Najnowsza płyta została nagrana pod koniec 2022 roku. Jej fragmenty można odsłuchać również w internecie:
W nagraniach udział wzięli: Jan Sobecki, śpiewak, który od ponad dwudziestu lat przewodniczy śpiewom i modlitwom w czasie obrzędów pogrzebowych (głównie na terenie gminy Masłów) oraz gościnnie Krystyna Drzewicz, mieszkanka gminy Masłów.
Płyta jest wydana pod patronatem Narodowego Instytutu Dziedzictwa i współfinansowana za środków Województwa Świętokrzyskiego.