Sejny. „Zaniechane Melodie” – film oraz potańcówka ludowa

Stowarzyszenie Krusznia i Ośrodek „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” zapraszają do Sejn na premierę filmu Kuby Pietrzaka Zaniechane melodie oraz zabawę taneczną w ludowym stylu.

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa (Dawna Jesziwa)
30 października 2009, Sejny
godz. 18.00, Wstęp wolny

Program spotkania

– Słowo wstępne o działaniu Stowarzyszenia Krusznia.

– Premiera filmu „Zaniechane melodie” w reżyserii Kuby Pietrzaka

– Kulisy filmu – Zaniechane melodie – rozmowa z twórcami i bohaterami produkcji

Po projekcji odbędzie się potańcówka przy muzyce Kapeli w składzie: muzyka wirowa – oberki, polki, fokstroty, walce

***

Kuba Pietrzak – operator-samouk, realizator i montażysta obrazu, muzykant-amator. Nie ukończył żadnej szkoły filmowej, bo do żadnej się nie zakwalifikował. Operatorskiego sznytu nabrał współpracując z niezależnymi studiami produkcji telewizyjno-filmowej w Warszawie. Z kamerą zaprzyjaźnił się w wieku 12 lat i od tamtej pory uporczywie rejestrował wszystko co nie uciekało zbyt szybko i zbyt daleko. Muzykanci oraz tradycyjni grajkowie okazują mu wiele cierpliwości, dzięki czemu powstało kilka form filmowych bardziej lub mniej związanych z muzyką ludową. Filmy o tematyce etnograficznej realizował wspólnie z Agnieszką Jackowiak. W ramach tej współpracy powstała ludowa opowieść o tkactwie południowego Mazowsza oraz dokument o siedemnastowiecznym foluszu z Orawy. Oba filmy powstały przy wsparciu finansowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Autor kilku filmów dokumentalnych oraz programów telewizyjnych emitowanych na antenie TVN Turbo oraz TVN Warszawa. Realizator cyklu hobbystycznego o tematyce motoryzacyjnej – "Legendy PRL-u". W chwili obecnej realizuje zdjęcia do filmu dokumentalnego pt.: "Franciszka Racisa Recepta na Życie".

Stowarzyszenie Krusznia – organizacja pozarządowa działająca na terenie Suwalszczyzny. Działalność Stowarzyszenia skupia się na niezależnej kulturze i sztuce, dawnej i współczesnej. W dawnej poszukujemy źródeł informacji o odrębności etnicznych społeczności. Interesuje nas początkowy okres kształtowania się krajobrazów kulturowych danego miejsca, wzajemnych wpływów człowieka i przyrody. Zapisujemy tradycyjne zwyczaje i obrzędy, poznajemy historię etnograficzną polskiej wsi. W kulturze współczesnej pasjonuje nas, muzyka, fotografia i film. Uprawianie sztuk wszelakich, połączenie tego co jest i było – obecnie dziś. Wszystko to realizowane jest w duchu – polskiej – improwizacji. O wydarzeniach i zdarzeniach piszemy w biuletynie bandy krusznia.blogspot.com

Zobacz fragmenty filmu:

Źródło: www.pogranicze.sejny.pl | www.etno.serpent.pl

TESTTT