Małgorzata Pepłowska zaliczana jest do najbardziej znanych twórczyń ludowych na Mazowszu i Podlasiu. 8 lutego w Węgrowskim Ośrodku Kultury odbędzie się promocja książki pt. „Małgorzata Pepłowska tkaczka dywanów dwuosnowowych, wycinankarka, wykonawczyni rekwizytów obrzędowych z opłatka” oraz wystawa rękodzieła wybitnej Artystki.
Małgorzata Pepłowska, mieszka we wsi Ruchna w powiecie węgrowskim (woj. mazowieckie). Tworzy w zakresie kilku tradycyjnych dyscyplin: tkactwa dywanów dwuosnowowych, wycinankarstwa z opłatka, wytwarzania rekwizytów obrzędowych (palm wielkanocnych) oraz wykonywania kwiatów z bibuły. Jej różnorodna działalność plastyczna nawiązuje do najstarszych, tradycyjnych dziedzin regionalnej twórczości artystycznej. Małgorzata Pepłowska jest także jedną z ostatnich artystek ludowych na Podlasiu zajmujących się wykonywaniem wycinanek z opłatka. Jest uczennicą znanej wycinankarki Czesławy Rowickiej ze wsi Górki Grubaki w gminie Korytnica. Jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych.
Za kultywowanie twórczości ludowej osadzonej w tradycyjnej kulturze oraz za zaangażowanie w życie kulturalne i społeczne region była uhonorowana m.in.: Nagrodą Marszałka Województwa Mazowieckiego oraz Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2007 r.), a także nagrodą im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” (2013 r.)
Książka autorstwa Danuty Grodzkiej-Wojdyny została wydana przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział w Węgrowie.
Spotkanie odbędzie się 8 lutego, o godz. 17.00 w Węgrowskim Ośrodku Kultury. Spotkaniu towarzyszyć będzie wystawa prac twórczyni.
* Zdjęcie na górze: Małgorzata Pepłowska, fot. www.facebook.com/Malgorzata.peplowska
Źródło: materiał nadesłany / www.nagrodakolberg.pl