Z końcem roku Muzeum Etnograficzne we Włocławku zaprezentowało wyjątkową wystawę ukazującą dorobek artystyczny Krystyny Zagrabskiej uznanej twórczyni ludowej z Kujaw. Wystawa „Haftowane, malowane. Piękno ludowego zdobnictwa w twórczości Krystyny Zagrabskiej” to kolejna z wystaw monograficznych przygotowanych przez Muzeum poświęcona kujawskim twórcom ludowym.
Krystyna Zagrabska (ur. 1963 r.) to jedna z najbardziej rozpoznawalnych i utalentowanych hafciarek regionu Kujaw. Haftuje od pond 30 lat, początkowo pod okiem nestorek haftu kujawskiego Pani Ireny Najdek i Pani Reginy Majchrzak rozwinęła swoje umiejętności czego potwierdzeniem są czołowe nagrody w konkursach na sztukę ludową. Od 1996 r. należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych.
Przede wszystkim zajmuje się wyszywaniem regionalnego haftu na elementach stroju, takich jak czepce, fartuchy, halki i kołnierzyki. Równolegle tworzy jego adaptacje na współczesnych formach, którymi są obrusy, bieżniki, serwety, serwetki i ich komplety.
Znana jest też ze zdolności zdobienia bielizny stołowej barwnymi wzorami okolicznościowymi, wielkanocnymi i bożonarodzeniowymi. Z zawodu jest malarką fajansu i tę umiejętność wykorzystała do nadawania niezwykłego wyglądu przedmiotom codziennego użytku, np. drewnianym szkatułkom, filiżankom porcelanowym, serwisom do kawy i wielu innym.

Wernisaż wystawy „Haftowane, malowane. Piękno ludowego zdobnictwa w twórczości Krystyny Zagrabskiej”, fot. Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku
Krystyna Zagrabska swoje zdolności przejawia również w pisankarstwie, które jest bardzo charakterystyczne dla regionu Kujaw. Artystka przenosi tradycyjne, misterne motywy kwiatowe i zoomorficzne, z typowego dla malarstwa fajansowego na jajka, raz są one jednokolorowe (kobaltowe, brązowe albo purpurowe na białym tle), innym razem wielobarwne.
Na ekspozycji znalazło się bardzo dużo różnorodnych obiektów, które do tej pory wykonała twórczyni m.in.czepce, fartuchy i kołnierzyki, a także współczesne interpretacje haftu na obrusach, serwetkach czy szkatułkach. Rękodzieło to jej pasja, a wszystkie prace doskonale nawiązują do miejscowej tradycji – informują organizatorzy.
Wystawa ze zbiorów Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu, Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku oraz osób prywatnych.
Ekspozycja czynna do 1 czerwca 2025 r.