Ostatni mistrzowie kultury ludowej – materiały edukacyjne i informacyjne do pobrania!

Zapraszamy do lektury – i do pobrania – scenariuszy lekcji szkolnych na temat kultury ludowej, jej dziedzictwa i konieczności ochrony, a także katalogu i ulotki, które powstały dzięki projektowi Ostatni mistrzowie kultury ludowej.

Scenariusze lekcji oraz materiały pomocnicze dla nauczycieli i uczniów przygotowały etnografki i etnolożki: dr Anna Brzezińska z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Alicja Janiak z Elbląga, Elżbieta Kaczmarek z Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Grażyna Komorska z Elbląga i Angelika Rejs z Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.

Ważnym uzupełnieniem scenariuszy – oraz lekcji i spotkań, które – jak mają nadzieję organizatorzy – będą przeprowadzane na ich podstawie, są reportaże o twórcach ludowych.

Można je znaleźć na Portalu Kulturalnym Warmii i Mazur www.eswiatowid.pl

Ich bohaterami są:
– pochodząca z Kurpi Zielonych Anna Bałdyga z Mazuchówki
– tkactwo i plastyka obrzędowa
– garncarz Adam Kuźma z Giżycka
– urodzony na Lubelszczyźnie rzeźbiarz Stanisław Suska ze Sztutowa
Maria Kwaśniewska z Dąbrowy pod Bartoszycami, która odtwarza słynne czepce warmińskie

– rzeźbiarze z Iławy: Jan Kowalski i jego zięć Marek Kałuża
Waldemar Majcher, który specjalizuje się w malarstwie na szkle

Aleksandra Charko z Nowotek pod Elblągiem, która tworzy ukraińską wyszywankę i pisanki

Warto także obejrzeć materiał filmowy na temat współczesnego oblicza kultury ludowej na Warmii, Mazurach, Żuławach i Powiślu oraz całego programu Ostatni mistrzowie kultury ludowej.

***

Projekt Ostatni mistrzowie kultury ludowej został zrealizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Organizator: Centrum Spotkań Europejskich Światowid, współorganizator: stowarzyszenie Jantar

Współorganizatorzy i współpartnerzy przedsięwzięcia: Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku, Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Muzeum Archeologiczno – Historyczne w Elblągu, Iławskie Centrum Kultury oraz Muzeum w Kwidzynie – Oddział Muzeum Zamkowego w Malborku.

Pomocy udzielił Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Honorowy patronat: Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Jacek Protas

Patroni medialni: portal kulturaludowa.pl, Dziennik Elbląski, Elbląska Gazeta Internetowa www.portEl.pl , Telewizja Elbląska

TESTTT