W tym roku mija 100 lat od urodzin słynnego polskiego poety ludowego Jana Pocka (1917-1971). Z tej okazji Stowarzyszenia Twórców Ludowych i Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego w Lublinie w ramach projektu „Wielki powrót czyli Rok Jana Pocka” przygotowali szereg działań, które mają przypomnieć postać i twórczość artysty wywodzącego się z Kalenia na Lubelszczyźnie.
Jednym z elementów obchodów była konferencja naukowa „Jan Pocek. Ponadczasowy wymiar dzieła literackiego”, na której przedstawiano postać oraz twórczość tego wybitnego twórcy ludowego. Konferencja odbyła się 30 listopada br. w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Lublinie.
„Poeta ludowy z jednej strony, a z drugiej strony wybitna postać literacka współczesnej polskiej kultury i literatury. W tym projekcie chodziło nam o upamiętnienie postaci Jana Pocka i przywołanie go dla młodych pokoleń” – mówi Ewa Hadrian z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Lublinie, koordynatorka projektu.
W ramach obchodów, oprócz wspomnianej konferencji, po 30 latach ponownie zostanie wydana twórczość Jana Pocka z czego najbardziej zadowolony jest Marian Burek, inicjator Roku Jana Pocka. „Zawsze byłem wielbicielem tej poezji, urodziłem się w tej samej gminie co Jan Pocek, byłem inicjatorem budowy pomnika i ciągle brakowało mi jego poezji . Ostatnie wydanie było w 1984 roku i od tamtego czasu było cicho. Ciesze się, że razem z Biblioteką i ze Stowarzyszeniem uda się wydać dosyć obszerną pozycję z prezentującą twórczość Jana Pocka. Poezja Pocka ma tyle walorów i tyle zalet, jest uniwersalna, a sama postać jest tak niekontrowersyjna, że ze wszech miar na to zasługiwała i zasługuje o czym przekonała mnie dzisiejsza konferencja”. Publikacja ma ukazać się jeszcze w tym roku.
Z twórczością artysty będzie można zapoznać się również na stronie internetowej, która właśnie powstaje. Oprócz biogramu, znajdziemy tam wiersze poety, materiały związane z jego twórczością, zdjęcia, skany rękopisów oraz obszerną bibliografię.
Ważnym elementem tegorocznej inicjatywy jest Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Jana Pocka. Niebawem, tj. 12 grudnia w siedzibie STL rozstrzygnięta zostanie jego 46 edycja. Ponadto w regionie prezentowana będzie również specjalnie przygotowana wystawa dedykowana Janowi Pockowi.
Słuchaj:
Jolanta Grygiel – dyrektor Szkoły Podstawowej w Markuszowie, Ewa Hadrian – koordynatorka projektu, Marian Burek – inicjator Roku Jana Pocka. Katarzyna Smyk – Instytut Kulturoznawstwa UMCS w Lublinie
Realizacja: Krzysztof Butryn