Nowy Sącz. Wystawa „Fotogawęda. Ze zbiorów Mieczysława Cholewy”

Dorobek życiowy Mieczysława Cholewy (1913-1978), nowosądeckiego nauczyciela, fotografa i etnografa amatora, działacza regionalnego, folklorysty, muzykanta, poety, dziś być może powiedzielibyśmy – animatora kultury, to temat wielowątkowej wystawy zrealizowanej w 2021 roku w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Była to pierwsza ekspozycja opowiadająca o stworzonej przez niego kolekcji strojów ludowych, ale przede wszystkim ukazująca szerszemu gronu jego postać i fotografie. Teraz wystawa zagości w Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu.

Na wystawie poprzez prezentowane eksponaty oraz fotografie snujemy opowieść o człowieku i jego pasji, ale także o kolekcjonerstwie, fotografii etnograficznej oraz kształtowaniu się idei regionalizmu, fascynacji górami i góralszczyzną. Jest mi niezmiernie miło, że naszą Fotogawędę z Mieczysławem Cholewą możemy pokazać tu, w Nowym Sączu – miejscu, w którym Cholewa urodził się i spędził większość swojego życia. Temu miastu i okolicy, jej kulturze i mieszkańcom poświęcił całe swoje życie. Warto jest więc przypomnieć jego postać i dorobek życiowy.

Fascynacja Cholewy góralszczyzną przejawiała się niemal w każdym aspekcie jego życia, choć sam nie był rodowitym góralem. W trakcie lat pracy zawodowej połączonej z pasją zaczął określać się mianem gawędziarza i bacy.

Na ekspozycji będzie można zobaczyć fotografie wykonane z negatywów szklanych, rysunki oraz wydawnictwa autorstwa Mieczysława Cholewy, ale też zgromadzone przez niego oryginalne góralskie stroje ludowe i ich elementy oraz instrumenty. Zarówno fotografie, jak i artefakty dokumentują kulturę Sądecczyzny i rejonów sąsiednich, w tym Podhala.

Mieczysław Cholewa. Fot. ze zbiorów PME

Wybór 270 fotografii spośród ponad 800 nie był łatwy. Przede wszystkim staraliśmy się, aby opowiadały historię ich twórcy, ale także regionu (Sądecczyzny), jak również  pewnych tendencji i konwencji gromadzenia i fotografowania przedmiotów dziedzictwa kulturowego w latach 30. XX wieku. Stąd na wystawie wątki tematyczne – biografia, kolekcjonerstwo, fotografia etnograficzna i krajoznawcza.

Wiele z prezentowanych na wystawie przedmiotów widnieje na fotografiach, ukazując ich kulturowy kontekst: występowanie, funkcję pierwotną czy ich wtórne wykorzystanie.

Joanna Bartuszek / Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie
kuratorka wystawy

Wernisaż:
10 marca 2023 r., godz. 17.00
Muzeum  Okręgowe w Nowym Sączu (Gmach Główny)
ul. Jagiellońska 56

Wystawa czynna do 18 czerwca 2023 r.

Wystawa „Fotogawęda. Ze zbiorów Mieczysława Cholewy” jest wypożyczona ze zbiorów Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie

Wystawa realizowana w ramach przedsięwzięcia grantowego pn. „Muzealne spotkania z kulturą i tradycją dla wszystkich” w ramach projektu „Kultura bez barier”, realizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach Działania 4.3 Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.

* Zdjęcie główne: Fragment wystawy zrealizowanej w PME