W Łodzi wystawa tkanin wileńskich, poleskich i huculskich

Ludowe tkaniny, ich historia i symboliczne znaczenia, a także niezwykła przestrzenna aranżacja wystawy, autorstwa Franciszka Kłaka, pozwolą zwiedzającym Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, zajrzeć do typowego domu mieszkańców Kresów Wschodnich. Wernisaż wystawy zaplanowano na 30 marca.

Na wystawie zatytułowanej „Nostalgia za kresami. Ludowa tkanina wileńska, poleska i huculska”. Będzie można zobaczyć na niej wileńską radziużkę, czy pochodzącą z terenu obecnej Białorusi dzierużkę, służące niegdyś do nakrywania łóżka. Będziemy mogli podziwiać tkaniny, które nie tylko pełniły rolę użytkową lub dekoracyjną, ale miały także duże znaczenie w sferze obrzędowości. Tak jak lniane lub lniano-bawełniane ręczniki, zdobione haftem i koronkami, które w domach i kościołach zawieszane były nad świętymi obrazami. Takie ręczniki panny młode rozdawały w czasie wesela w podarunku swoim krewnym i ważniejszym gościom.

Z kolei charakterystyczne dla wystroju wnętrza domu na Huculszczyźnie, wieszane na ścianie kilimy, odgrywały dużą rolę w obrządku pogrzebowym – nakrywano nimi trumny zmarłych, a po ceremonii pozostawiano w cerkwi czy kościele. Inna typowa huculska tkanina – liżnik, czyli rodzaj grubego, włochatego koca, była używana jako kołdra, nakrywano nią również ławy i łóżka. Wierzono, że takie koce te przynoszą szczęście, więc często ofiarowywano je młodej parze jako prezent ślubny. Oprócz tkanin, na ekspozycji znajdą się też bardzo rzadkie czarne hafty poleskie.

Fotografie wykonane w latach 2008-2011 pokażą miejsca, gdzie liżniki nadal powstają i że sposób ich produkcji, który niewiele się zmienił od przełomu XIX i XX wieku.

Uzupełnieniem wystawy będą archiwalne fotografie wnętrz, ludzi i pejzaży, wykonane w latach 30. XX wieku. Autorem zdjęć jest Józef Szymańczyk. Negatywy – zakopane w walizce w przydomowym ogrodzie – cudem przetrwały czas wojny.

Wystawę będzie można zwiedzać do 20 sierpnia w budynku A, III piętro.

Nostalgia za kresami. Ludowa tkanina wileńska, poleska i huculska - baner

Nostalgia za kresami. Ludowa tkanina wileńska, poleska i huculska – baner

* Zdjęcie na górze: Tkanina wielonicielnicowa „radziużka”, Wileńszczyzna, l. 20.-30. XX w., fot. www.cmwl.pl

Źródło: materiał nadesłany