Po raz kolejny obchodzimy Noc Muzeów. W tym roku przypada ona w nocy z 17 na 18 maja. W tej wyjątkowej akcji bierze udział wiele instytucji w kilkudziesięciu polskich miastach i miasteczkach. Wzorem lat poprzednich nasza redakcja wybrała dla Państwa najciekawsze wydarzenia związane z tradycją i kulturą ludową.
Pierwsza Noc Muzeów (Lange Nacht der Museen) miała miejsce w styczniu 1997 w Berlinie. Z powodu jej dużego powodzenia zaczęły powstawać podobne imprezy w innych miastach, m.in. pod nazwą Nuit Blanche w Paryżu i museums-n8 w Amsterdamie. Obecnie organizuje je ponad 120 miast Europy. W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 w poznańskim Muzeum Narodowym.
Wiele instytucji podczas tej nocy udostępniana miejsca, które na co dzień są niedostępne dla zwiedzających. Organizatorzy przygotowują także specjalne atrakcje np. koncerty, poczęstunki, warsztaty, scenki rodzajowe itp. Zwiedzanie umożliwiane jest za symboliczną kwotę płaconą przy pierwszym wejściu lub za darmo.
Do tej akcji równie ochoczo włączają się muzea etnograficzne, regionalne czy skanseny. Poniżej przedstawiamy wybór niektórych wydarzeń, zgodnych z charakterem i tematyką naszego serwisu.
Biała Podlaska / „Perebory. Odsłony”
W programie: rozmowy i spotkania, a także pokaz tkania pereborów z udziałem podlaskich mistrzyń, seans oscarowej produkcji Zimna wojna
Czas: 17.00-24.00
Miejsce: Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej
Szczegóły: www.kulturaludowa.pl
Bukowina Tatrzańska / Noc Muzeów w Bukowinie Tatrzańskiej
Przed nami pierwsza w bukowiańskim Domu Ludowym Noc Muzeów! To będzie ta jedyna noc, kiedy nasi goście spotkają wybitne postacie wpisane w historię nie tylko Domu Ludowego i Bukowiny Tatrzańskiej, ale również Podhala i Polski. W programie m.in. wspomnienie Eugeniusza Wilczka, tańce przy muzyce „Dziadońki”
Czas: 17.00-23.00
Miejsce: Bukowiańskie Centrum Kultury „Dom Ludowy”
Szczegóły: www.kulturaludowa.pl
Nowogród / Muzeum-Skansen Kurpiowski im. Adama Chętnika
W programie: warsztaty z wycinanki kurpiowskiej – prowadzone przez twórczynię ludową panią Wiesławę Bogdańską; pokaz kowalski w kuźni ze wsi Zalas; sprzedaż oleju rydzowego, lnianego przy olejarni ze wsi Witowy Most; Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych Województwa Podlaskiego
Czas: 15.00-20.00
Miejsce: Muzeum-Skansen Kurpiowski im. Adama Chętnika w Nowogrodzie
Szczegóły: www.podlaskie.eu
Wasilków/ Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej
W programie: otwarcie wystawy „Z lnu, wełny i konopi. Obróbka włókna w tradycji ludowej”; pokazy obróbki lnu, przędzenia i tkania, warsztaty tkania na ramkach; koncert zespołu „Zadra”
Czas: od 17.00
Miejsce: Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej
Szczegóły: www.kulturaludowa.pl
Węgorzewo / Muzeum Kultury Ludowej
W programie: nocne zwiedzanie, gra terenowa, spektakl pt. „Czas” w wykonaniu Teatru w Kieszeni Po Godzinach i Grupy Tanecznej Impuls.
Czas: 19.00-23.00
Miejsce: Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie
Szczegóły: www.muzeum-wegorzewo.pl
Warszawa / Noc muzeów – spotkanie z kulturą wsi radomskiej / Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi
W programie: warsztaty oraz pokazy, prowadzone przez twórców ludowych, występy kapel ludowych, kiermasz twórczości ludowej, degustacje potraw regionalnych oraz potańcówka (Kapela Zdzisława Kwapińskiego, kapela Bronisława Machla, kapela Kamila Chrząszcz)
Czas: 19.00-23.59
Miejsce: Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi
Szczegóły: www.nikidw.edu.pl
Opracował na podstawie materiałów od organizatorów: K. Butryn
* Zdjęcie główne: Archiwum Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu