W wieku 75 lat po wyczerpującej chorobie zmarł Włodzimierz Ostoja Lniski, artysta z Czerska, uznany drzeworytnik, malarz na szkle, rzeźbiarz. Wieloletni członek Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Pogrzeb odbędzie się 30 listopada w Czersku.
Włodzimierz Ostoja Lniski, artysta nietuzinkowy, rzeźbiarz, drzeworytnik, malarz i kolekcjoner. Prawdziwy pasjonat sztuki. Jako członek Stowarzyszenia Twóców Ludowych gościł na Targach Sztuki Ludowej w Kazimierzu, brał udział w licznych konkursach, prawie zawsze zdobywając wysokie nagrody.
„Nauczyciel patrzenia, myślenia i czucia, rzeźbiarz, drzeworytnik, malarz. Mistrz przenikliwych spojrzeń rzucanych przez anioły, diabły i świętych. Zamieniał trudy i zmartwienia w obrazy, obrazy w słowa otuchy i taki pozostanie z nami – stale rozmawiający o świeci” – napisano w nekrologu.
Włodzimierz Ostoja-Lniski urodził się w 1949 roku w Tucholi. Przez całe swoje życie zawodowe pracował jako nauczyciel. W wieku 18 lat zaczął rzeźbić, wzorując się na pracach kaszubskiego rzeźbiarza Władysława Licy, które znał z rodzinnego domu, z kolekcji zgromadzonej przez ojca. Pierwszy raz artysta zaprezentował swoje rzeźby w 1970 roku w Tucholi z okazji Dni Borów Tucholskich. W maju 2002 roku artysta został przyjęty do Stowarzyszenia Twórców Ludowych.
Wielokrotnie nagradzany i doceniany nie tylko w swoim regionie. Swoją ostatnią nagrodę – odznaczenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis – odebrał w lipcu tego roku w chojnickim Muzeum Historyczno-Etnograficznym.Ceremonia pogrzebowa
Więcej o artyście na stronie Stowarzyszenia Twórców Ludowych
Włodzimierza Ostoi Lniskiego odbędzie się w sobotę 30 listopada o godz. 11.00 w kościele pw. św. Marii Magdaleny w Czersku.