„Narwianie” zaprezentowali spektakl muzyczny inspirowany dawnym podlaskim zwyczajem obchodzenia pól

W Gminny Centrum Kultury w Dobrzyniewie Dużym odbyła się premiera spektaklu muzycznego „Królewna pól” w wykonaniu Zespołu Folklorystycznego „Narwianie”. Spektakl to przepełniona podlaską muzyką i tańcem historia społeczności wiejskiej. Opowieść o zmiennych kolejach losów bohaterów i młodości przeżywanej na dobrzyniewskiej wsi w latach pięćdziesiątych.

„Królewna pól” to sentymentalna podróż na Podlasie opowiadana przez ZF Narwianie i Adama Karasiewicza. Spektakl został zainspirowany dawnym obrzędem kultywowanym w gminie Dobrzyniewo, a swoimi korzeniami sięgającym jeszcze czasów słowiańskich. Zwyczaj ten polegał na obchodzeniu pól przez wybieraną ze społeczności wiejskiej królewnę, która odwiedzała ziemię wszystkich gospodarzy, co miało zapewnić obfitość plonów. W fabule rysuje się konflikt między dawnymi tradycjami, wywodzącymi się z kultury słowiańskiej, a duchowością chrześcijańską.

Scenariusz z jednej strony przedstawia tradycyjny i oryginalny obrzęd „Królewny pól”, zanurzony w pradawną tradycję, z drugiej zaś prezentuje zmienne koleje losów bohaterów, zakorzenionych w historycznym tu i teraz gminy. W perypetie postaci wchodzi także plan historyczny, związany z przemianami społeczno – politycznymi lat pięćdziesiątych XX wieku, kiedy to w kraju rozwija się aparat władzy socjalistycznej. Wszystkie te okoliczności powodują, że bohaterowie spektaklu zostają postawieni wobec trudnych wyborów i ważnych pytań o tożsamość – wyjaśniają organizatorzy.

Zasadniczą obsadę stanowią członkowie ZF Narwianie, a w całym spektaklu aktorom towarzyszy kapela, grająca muzykę na żywo, będąca jednocześnie integralnym elementem przedstawienia.

Wydarzenie, które odbyło się 9 października 2022 r. w Wiejskim Domu Kultury w Pogorzałkach było również podsumowaniem projektu „Królewna pól” – historia obrzędem pisana” zrealizowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2022.

W ramach niniejszego projektu odbyła się seria warsztatów scenograficznych, zabawkarskich, rękodzielniczych, tanecznych oraz muzyczno-teatralnych.

Podczas prezentacji spektaklu można było podziwiać zdobienia drewnianych laleczek królewny pól, wykonanych przez uczestników warsztatów, a także zaprezentowano trzy obrazy w technice batiku, które posłużyły jako podstawa do projektu scenografii. Ponadto na scenie jako elementy scenograficzne zagościły kwiaty tworzone na warsztatach bibułkarskich.

Podczas imprezy wręczono nagrody w konkursie na zdobienia gadżetu promującego przedsięwzięcie.

Reportaż z realizacji projektu „Królewna pól – historia obrzędem pisana”

Reżyseria: Adam Karasiewicz,
Choreografia: Leszek Gaiński,
Muzyka: Piotr Gołowczyc, ZF Narwianie.
Produkcja: Gminne Centrum Kultury w Dobrzyniewie Dużym