Mikołajki Folkowe obchodzą jubileusz. To już 30 lat polskiego folku!

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Ludowej „Mikołajki Folkowe” – najstarszy w Polsce festiwal muzyki folkowej obchodzi w tym roku jubileusz. Ze względu na pandemię odbędzie się w całości w formule online. Mikołajki Folkowe rozpoczną się 10 grudnia i potrwają do niedzieli. Patronat medialny KulturaLudowa.pl.

Jubileuszowe Mikołajki Folkowe odbędą się w niezwykły sposób – online. Udało się znaleźć formułę dla obu konkursów: fotograficznego – „Tradycja w obiektywie” i muzycznego „Scena Otwarta”. Pokonkursową wystawę zdjęć będzie można oglądać na fanpage’u i stronie internetowej festiwalu. Laureatów konkursu muzycznego wybierze szersze niż zazwyczaj grono jurorów. Lista nagrodzonych artystów zostanie ogłoszona podczas sobotniego koncertu. Za to do głosowania na tegoroczną Nagrodę Publiczności zaprosimy Was wszystkich. Śledźcie nasz fanpage!

Na festiwalowych koncertach prezentowane będą najciekawsze zjawiska nurtu folkowego w kraju, między innymi artyści dla których Mikołajki były początkiem muzycznej kariery. W piątek wystąpią w koncercie „Magia Głosów” – Kosy (laureatki zeszłorocznej Sceny Otwartej i Nagrody Publiczności) oraz Sutari. W Koncercie na Sobotę – Karolina Cicha & Spółka z programem Tany, Bum Bum Orkestar prezentująca muzykę z Bałkanów (również niegdysiejsi laureaci mikołajkowego konkursu) i gospodarze festiwalu – Orkiestra św. Mikołaja z Chatki Żaka. W niedzielę na koncercie z cyklu „Folk i Okolice” zagra Hańba! Koncertom towarzyszyć będzie Studio Festiwalowe.

W ramach festiwalu od lat odbywa się konferencja naukowa organizowana we współpracy z Wydziałem Humanistycznym UMCSpod hasłem „Folk, folklor, folkloryzm”. W tym roku po raz pierwszy będzie trwać 2 dni (10-11.12.), przyjęto 30 referatów z całego kraju i zagranicy. Odbędzie się w całości online, będzie można wysłuchać wystąpień, bo planujemy streaming na FB. Po uroczystym otwarciu w czwartek o 9.00, godzinę później o 10.00 rozpocznie się panel, w którym udział wezmą: prof. dr hab. Jerzy Bartmiński (UMCS, Lublin), prof. dr hab. Piotr Dahlig (IS PAN, Warszawa), prof. dr hab. Jan Adamowski (UMCS, Lublin), dr hab. prof. UŚ Dobrosława Wężowicz-Ziółkowska (UŚ, Katowice), dr hab. prof. UMK Piotr Grochowski (UMK, Toruń), red. Maria Baliszewska (RCKL, Warszawa). Prowadzenie: dr hab. Joanna Szadura.

Program

10 grudnia, czwartek

9.00 – 20.00 – Folk – folklor – folkloryzm – Międzynarodowa konferencja naukowa

9.00 – Otwarcie

10.00 – 12.00 – Dyskusja panelowa „Folk – folklor – folkloryzm”
Prowadzenie: dr hab. Joanna Szadura (UMCS, Lublin)
Eksperci: prof. dr hab. Jerzy Bartmiński (UMCS, Lublin), prof. dr hab. Piotr Dahlig (IS PAN, Warszawa), prof. dr hab. Jan Adamowski (UMCS, Lublin), dr hab. prof. UŚ Dobrosława Wężowicz-Ziółkowska (UŚ, Katowice), dr hab. prof. UMK Piotr Grochowski (UMK, Toruń), red. Maria Baliszewska (RCKL, Warszawa)

11 grudnia, piątek

9.00 – 17.00 – Folk – folklor – folkloryzm – Międzynarodowa konferencja naukowa

20.00 – Magia głosów – Kosy i Sutari

12 grudnia, sobota

19.00 – Koncert na Sobotę – Cicha & Spółka, Orkiestra św. Mikołaja, Bum Bum Orkestar

13 grudnia, niedziela

19.00 – Folk i okolice – Hańba!

Transmisja koncertów, Pokonkursowa wystawa fotograficzna „Tradycja w obiektywie” głosowanie na Nagrodę Publiczności, Studio Festiwalowe www.mikolajki.folk.pl i www.facebook.com/mikolajkifolkowe