Meble do Olenderskiego Parku Etnograficznego

Do Olenderskiego Parku Etnograficznego w Wielkiej Nieszawce transportowane są obiekty wyposażenia wnętrz. To jeden z ostatnich etapów prac przed otwarciem. Nowy oddział Muzeum Etnograficznego w Toruniu po raz pierwszy udostępniony zostanie zwiedzającym w weekend 12-13 maja 2018 r.

To pierwszy w Polsce skansen poświęcony osadnictwu olenderskiemu. Na jego terenie znajdują się 3 zagrody, składające się z 6 zabytkowych budynków mieszkalnych i gospodarskich. Przeniesione zostały z terenu Doliny Dolnej Wisły i pochodzą z XVIII i XIX w. Obiekty te to najcenniejsze, zachowane do dnia dzisiejszego, przykłady architektury charakterystycznej dla osadników olenderskich.

Trwa wyposażanie budynków – w pierwszej kolejności przewiezione zostały meble, które znajdą się we wnętrzach chałup. Obiekty transportowane są z magazynów Muzeum Etnograficznego w Toruniu.

Lokalizacja Parku nie jest przypadkowa. Wielka Nieszawka posiada bogatą historię związaną z menonitami i osadnictwem olenderskim. Ich obecność odnotowana została w tej wsi już na początku XVII w, a do końca II wojny światowej był to jeden z głównych ośrodków życia tej społeczności, która założyła tu gminę wyznaniową wraz z domem modlitwy. Pozostałością po nich jest włączony w obręb Parku cmentarz menonicki, do niedawna zniszczony i zaniedbany, obecnie uporządkowany z wyeksponowanymi nagrobkami.

Czytaj więcej: Wiosną otwarcie Olenderskiego Parku Etnograficznego

* Zdjęcia: Olenderski  Park Etnograficzny, fot. Muzeum Etnograficzne w Toruniu