Publikacja „1050 lat Polski chrześcijańskiej. Od św. Wojciecha do św. Jana Pawła II” autorstwa prof. Mariana Pokropka prezentuje chrześcijańską historię Polski poprzez dzieła sztuki ludowej ze zbiorów Muzeum Sztuki Ludowej w Otrębusach.
Zamieszczone w wydawnictwie prace odwołują się do różnych okresów historii Polski m.in. Chrzest Polski. Okres dynastii Piastów, królowie elekcyjni, II wojna światowa. Oświęcim-Katyń czy przedstawienia Jana Pawła II i wizerunki Matki Boskiej. Autorami prac, które zostały omówione w tekście i w części ilustracyjnej publikacji są m.in. Antoni Baran, Julian Brzozowski Wiktor Chrzanowski, Stanisława Czech-Walczakowa, Katarzyna Gawłowa, Apolonia Nowak, Wiśnios Maria, Edmund Zieliński.
Album z bogatymi kolorowymi ilustracjami prezentuje jedynie niewielką cześć zbiorów zgromadzonych przez profesora Mariana Pokropka. W założonym przez niego prywatnym Muzeum Sztuki Ludowej w Otrębusach znajdują się zabytki współczesnej sztuki ludowej przeważnie o tematyce sakralnej, historyczno-patriotycznej i obrzędowej m.in. obrazy na szkle, rzeźby w drewnie i glinie, płaskorzeźby, wycinanki i dywany dwuosnowowe.
Marian Pokropek, 1050 lat Polski chrześcijańskiej. Od św. Wojciecha do św. Jana Pawła II
Wydawca: Gmina Brwinów, Muzeum Sztuki Ludowej w Otrębusach
Rok wydania 2016

Marian Pokropek, 1050 lat Polski chrześcijańskiej. Od św. Wojciecha do św. Jana Pawła II