Majowe spotkania z rzemiosłem w Galerii Sztuki Ludowej STL

Majowe spotkania z rzemiosłem to drugi w tym roku cykl warsztatów realizowany w ramach projektu edukacyjnego „Akademia Sztuki Ludowej”. Tym razem uczestnicy będą mogli spróbować swoich sił w plecionkarstwie oraz lepieniu gwizdków z gliny.

W zajęciach mogą wziąć udział zarówno szkolne grupy zorganizowane, jak i dorośli. Trwają zapisy.

Plan spotkań:

11 i 18 maja (poniedziałki) – pokaz i warsztaty wyplatania z wikliny – prowadzenie Grzegorz Gordat

Grzegorz Gordat jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych i kozienickiej Grupy Twórczej Wena. Rzemiosłem ludowym zainteresował się ponad osiem lat temu dzięki wujkowi, który wyplatał tradycyjne kosze z wikliny. W krótkim czasie sam spróbował swoich sił, naśladując swego nauczyciela, który pomagał i udzielał mu cennych porad. Rzemiosło zafascynowało go do tego stopnia, że wkrótce rozpoczął terenowe poszukiwania wzorów i technik stosowanych w wikliniarstwie. Pan Grzegorz na stałe współpracuje z Miejskim Domem Kultury w Dęblinie, gdzie prowadzi zajęcia wikliniarskie. Swoje kosze wykonuje głównie techniką żeberkowo-krzyżową.

Potrafi upleść różnego rodzaju i wielkości kosze gospodarcze, beczki zasobowe, kosze na kwiaty, koszyczki dekoracyjne, płoty, aranżacje zieleni, tacki na owoce i inne. Podczas warsztatów w Galerii Sztuki Ludowej będzie można zobaczyć jak powstaje kosz wiklinowy, a także samodzielnie wykonać proste formy wikliniarskie.

12-13 maja (wtorek-środa) – warsztaty lepienia gwizdków glinianych – prowadzenie Anna i Rajmund Kicmanowie

Anna i Rajmund Kicmanowie ceramiką zajmują się z zamiłowania od ponad 20 lat. Oboje należą do Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Ich twórczość nawiązuje do dawnych tradycji ludowego garncarstwa, które oprócz niezbędnych w gospodarstwie wyrobów oferowało rzeźbę figuralną – wizerunki świętych, kapliczki, kropielniczki, a także figurki korespondujące z polskimi świętami i zwyczajami – szopki, kolędnicy, anioły, baranki oraz figurki zwierząt i ptaszki-gwizdki jako zabawki dla dzieci.

Uczestnicy warsztatów będą mogli samodzielnie pod okiem rzeźbiarzy ulepić z gliny tradycyjne gwizdki w kształcie ptaszków.

Warsztaty dla grup zorganizowanych (minimum 15 osób) trwają 1,5 godz.:
Godz. 8.30-10.00; 10.30-12.00; 12.30-14.00
Opłata: 5,00/osoba

Warsztaty wikliniarskie dla dorosłych odbędą się w poniedziałek 11 i 18 maja w godz. 16.00-19.00. Liczba miejsc ograniczona.
Opłata: 20,00/osoba

Uwaga! Rezerwacja wyłącznie telefoniczna: 501 723 046

Miejsce: Galeria Sztuki Ludowej STL, ul. Grodzka 14, Lublin
Materiały do warsztatów zapewnia organizator.
Warsztaty realizowane są przy pomocy finansowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Miasta Lublin.

opr. Katarzyna Kraczoń

TESTTT