Okolicznościowym koncertem z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej uczcił swoje 20-lecie działalności łemkowski zespół Serencza.
Już od dwóch dekad zespół Serencza zachwyca widzów, wykonując stare, czasem zapomniane łemkowskie piosenki ludowe w nowych aranżacjach oraz własne kompozycje autorskie. Podczas koncertu w Gorlickim Centrum Kultury, zorganizowanego z okazji jubileuszu 20-lecia działalności, zespół zagrał swoje najlepsze utwory z towarzyszeniem Domosławickiej Orkiestry Symfonicznej pod dyrekcją Waldemara Gronia.
Uroczystość była okazją do złożenia okolicznościowych gratulacji i życzeń. W imieniu samorządu Małopolski Leszek Zegzda z zarządu województwa wręczył artystom medal „Polonia Minor”, stanowiący wyraz wdzięczności i szacunku dla dokonań zespołu.
Małopolska szczyci się wielokulturowością, swoją wyjątkową urodą i dobrymi ludźmi. Nasza kultura w poszczególnych regionach, subregionach, małych ojczyznach jest absolutnie wyjątkowa. Ta mozaika jest tak piękna i tak różnorodna, że właściwie trudno ją opisać, ją się po prostu przeżywa. Państwa zespół, Państwa koncerty to najlepsze świadectwo i najpiękniejszy znak tej właśnie naszej małopolskiej, cudownej mozaiki, mozaiki wrażliwości, pewnej metafizyki, stylu, który jest nasz, właściwy dla południa regionu, gdzie przenikają się różne kultury i tradycyjne piękno – podkreślał Leszek Zegzda z zarządu województwa.
* * *
Łemkowski zespół folkowy Serencza powstał w Gorlicach w 1997 roku z inicjatywy: Romana Korbicza, Piotra Kwoki i Mirosława Trochanowskiego. Od początku działalności muzycy wykonują stare, zapomniane pieśni łemkowskie, którym nadają ciekawe i indywidualne brzmienie. Bogate instrumentarium akustyczne pozwala sięgać do różnych stylów muzycznych (muzyka dawna, klasyczna, irlandzka) i odnajdywać w nich nowe spojrzenie na łemkowskie melodie ludowe. Zespół wydał cztery profesjonalne płyty: „Pid Obłaczkom” (2004 r.), „Zelenym Hadwabom” (2007 r.), „Poza Humen” (2012 r.), i „Oj le lem” (2015 r.). Serencza ma za sobą setki koncertów w kraju i na świecie oraz wiele programów radiowych i telewizyjnych.
Źródło: Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego