21 maja w Muzeum Narodowym w Warszawie odbyła się gala podsumowania konkursu na wydarzenie muzealne roku Sybilla 2017. Wśród laureatów znalazły się muzea prezentujące wystawy etnograficzne oraz realizujące projekty dotyczące regionalnego dziedzictwa kulturowego.
„Współczesny świat – zdominowany, jeżeli chodzi o procesy komunikacyjne wymogiem czy pewnym terrorem wizualizacji – stawia muzealnikom specjalnie wysokie wymagania” – powiedział minister kultury prof. Piotr Gliński podczas gali ogłoszenia laureatów konkursu Sybilla 2017.
Celem konkursu jest wyłonienie i promocja najlepszych przedsięwzięć organizowanych przez polskie muzea, poprzez wybór najwybitniejszych osiągnięć z wszystkich dziedzin działalności muzealnej oraz wyrażenie uznania dla autorów wyróżniających się dokonań muzealnych.
Od blisko czterdziestu lat wyróżnienie w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla jest najważniejszą formą uznania osiągnięć w polskim muzealnictwie. Przez lata (pierwsza edycja odbyła się w 1980 r.), konkurs zmieniał się w zakresie m.in. sposobu wyłaniania i nagradzania zwycięzców, przyznawanych nagród, powoływania i procedowania jury. Główne założenia – nagradzania i upowszechniania najwybitniejszych osiągnięć ze wszystkich obszarów działalności muzealnej – pozostały jednak niezmienione.
Nagrody przyznano w 11 kategoriach. Grand Prix 38. Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2017 otrzymało Muzeum Sztuki w Łodzi za „100 lat Awangardy w Polsce” – cykl wystawienniczy Muzeum Sztuki w Łodzi w 2017 r.
W kategorii, która nas najbardziej interesuje – wystawy etnograficzne – Sybilla trafiła do Muzeum Miejskiego w Żorach za wystawę „Nasza tożsamość. Pretekst do rozmowy”.
Na projekt „Nasza tożsamość” składały się m.in. wykłady, wystawy i spotkania. Najważniejszym elementem projektu było otwarcie wystawy stałej „Nasza tożsamość”. Mówi ona o tożsamości ludzi i miejsca, ale próbuje również uchwycić aspekt tożsamości w sensie historycznym i społecznym. Jest jak wędrówka przez góry i doliny codziennego życia minionych pokoleń. Narracja tej podróży w czasie prowadzona jest z perspektywy współczesności – punkt wyjścia do rozważań stanowi tu i teraz. Autorami koncepcji są dr Lucjan Buchalik i mgr Jacek Struczyk. Kuratorem wystawy stałej jest Jacek Struczyk.
Czytaj więcej o wystawie www.muzeum.zory.pl
Wyróżnieniem nagrodzone zostały: Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich za wystawę „Muzeum do zabawy?”, Muzeum Narodowe w Poznaniu za wystawę „Romowie≠Cyganie”, Muzeum Narodowe w Warszawie za wystawę „Relacja Warszawa-Zakopane” (współorganizatorem było Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem).
Wśród laureatów tegorocznej edycji konkursu znalazły się również: Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie za projekt Rzemiosło 2.0 (wyróżnienie w kategorii „Digitalizacja i nowe technologie”), a także Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej za projekt „Dziedzictwo kulinarne mieszkańców dawnej Puszczy Sandomierskiej” (wyróżnienie w kategorii „Projekty naukowo-badawcze”).
Wydarzenia konkursowe zostały poddane ocenie jury w składzie: prof. dr hab. Wojciech Włodarczyk (przewodniczący), prof. dr hab. Juliusz Chrościcki, Przemysław Głowacki, mgr inż. Marcin Krawczyk, dr hab. Piotr Kwiatkowski, Hanna Nowak-Radziejowska, Alicja de Rosset, dr Beata Skrzydlewska, dr hab. inż. Krzysztof Wisłocki, Dorota Ząbkowska, Szymon Zdziebłowski.
Organizatorem Konkursu jest Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Więcej na stronie konkursu www.konkurssybilla.nimoz.pl
* Zdjęcie na górze: Laureaci Konkursu Sybilla 2017, fot. www.konkurssybilla.nimoz.pl
Źródło: www.mkidn.gov.pl / www.konkurssybilla.nimoz.pl