Narodowy Instytut Dziedzictwa zaprasza do wysłuchania podcastów z najnowszej serii „Kółko kulturowe”. Cykl poprowadzi Łukasz Nowicki, aktor filmowy i teatralny, lektor, prezenter oraz jeden z najbardziej rozpoznawalnych głosów polskiego dubbingu.
Co to znaczy być społecznym opiekunem zabytków?
Jeśli zastanawiacie się, kim tak naprawdę jest społeczny opiekun zabytków, jaka jest jego rola i w jaki sposób można nim zostać, ten podcast to odpowiedź na Wasze pytania. Zapraszamy do wysłuchania audycji z serii „ Kółko kulturowe”, którą poprowadzą dla Was Łukasz Nowicki i jego gość Agnieszka Wargowska-Dudek.
Agnieszka Wargowska-Dudek – animatorka, menadżerka, choreografka, autorka książek. Absolwentka Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Warszawskiego. Prezeska i założycielka Fundacji ARTS. W latach 2014-2019 dyrektorka Ośrodka Kultury w Wiśniowej. Współzałożycielka Komitetu na rzecz ratowania jedynej w Polsce drewnianej bożnicy w Wiśniowej. W latach 2015-2017 roku członkini Rady przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Dziedzictwo niematerialne – odwieczny towarzysz
O wpływie tradycji i kultury naszych przodków na naszą codzienność oraz o tym, z jakich źródeł czerpiemy i co nas kształtuje, w rozmowie z Łukaszem Nowickim opowie Wam dr Joanna Dziadowiec-Greganić.
dr Joanna Dziadowiec-Greganić – antropolożka kultury, kulturoznawczyni, menedżerka i animatorka kultury. Ekspertka ds. ochrony i zarządzania dziedzictwem i pamięcią kulturową oraz międzykulturowości ze szczególnym uwzględnieniem dziedzictwa niematerialnego. Adiunkt w Katedrze Zarządzania Kulturą Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, etnoekspertka i Przewodnicząca Rady Programowej w Fundacji ARTS. Współtwórczyni Kooperatywnego Ośrodka Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego K-ORSO, którego jednym z głównych filarów jest dziedzictwo, ekspert dziedzinowy Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, ambasadorka Centrum Archiwistyki Społecznej w Województwie Małopolskim.
Dziedzictwo kulturowe w popkulturze
Jak dziedzictwo przenika do kultury masowej? Jaki wspólny mianownik mają Indiana Jones, Mona Lisa i Wiedźmin? O obecności dziedzictwa kulturowego w popkulturze w audycji z serii „ Kółko Kulturowe” rozmawiają Katarzyna Zarzycka i Łukasz Nowicki.
Katarzyna Zarzycka – historyczka sztuki, animatorka kultury, autorka wydawnictw i materiałów dotyczących dziedzictwa kulturowego, książek dla dzieci, programów, projektów i ścieżek edukacyjnych, kuratorka kilku wystaw wyróżnionych w kolejnych edycjach konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla. W 2014 r. otrzymała odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, a w 2016 r. została wyróżniona w ramach nagrody Województwa Małopolskiego im. Mariana Korneckiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie opieki i ochrony architektury drewnianej Małopolski. Autorka projektu „Sztuka na kółkach” wyróżnionego przez Jury w konkursie na Nagrodę Unii Europejskiej w Dziedzinie Dziedzictwa Kulturowego – Europa Nostra 2017. Prowadzi Fundację Plenerownia.
Jak zwiedzamy w ponowoczesności?
Media społecznościowe i ich rola w turystyce kulturowej to temat kolejnego podcastu z serii „Kółko Kulturowe”. Łukasz Nowicki i jego gość – Barbara Łepkowska – zastanawiają się, jak bardzo Internet wpływa na nasz odbiór dziedzictwa kulturowego i w jaki sposób powinniśmy posługiwać się tym narzędziem w planowaniu naszych kulturowych podróży.
Barbara Łepkowska – historyczka sztuki, absolwentka edukacji artystycznej ASP w Krakowie, animatorka kultury, edukatorka muzealna, graficzka komputerowa, fotografka, autorka wielu projektów i materiałów dotyczących dziedzictwa kulturowego. W 2014 r. otrzymała odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, a w 2016 r. została wyróżniona w ramach nagrody Województwa Małopolskiego im. Mariana Korneckiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie opieki i ochrony architektury drewnianej Małopolski. Autorka projektu „Sztuka na kółkach”, który otrzymał specjalną uwagę Jury w konkursie na Nagrodę Unii Europejskiej w Dziedzinie Dziedzictwa Kulturowego – Europa Nostra 2017. Prowadzi Fundację Plenerownia.
Podcasty można odsłuchać na stronie www.edu.nid.pl/inspiracje/kolko-kulturowe-podcasty-o-dziedzictwie oraz na kanale YouTube Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
Źródło: www.nid.pl