Katowice. Sacrum vel profanum

Krzysztof Grodzicki, Pieta, wł. L. Macak (Medium)

Krzysztof Grodzicki, Pieta
wł. L. Macak (Medium)

Muzeum Śląskie zaprasza od 17 lutego na wystawę "Sacrum vel profanum", na której zaprezentowane zostaną rzeźby Krzysztofa Grodzickiego, jednego z artystów często określanych przymiotnikiem "naiwni" ze względu na ich wyobraźnię, szczere i bezpretensjonalne podejście do sztuki.

Ekspozycję dzieł, które zyskały uznanie zarówno wśród wystawców i muzealników, jak i zagranicznych kolekcjonerów, będzie można zwiedzać do 30 kwietnia.

Krzysztof Grodzicki urodził się w 1960 roku w Siedlcach, a wychował w pobliskich Dziewulach. Już w szkole podstawowej bardzo lubił rysować i swoim talentem zwracał uwagę nauczycieli i kolegów. Naukę kontynuował jednak w zawodowej szkole budowlanej.

Zamiłowania artystyczne wkrótce zostały zdominowane przez codzienność. Dopiero w 1998 roku, za namową dalekiego kuzyna a zarazem szkolnego kolegi – Zbigniewa Grodzickiego, powrócił do zapomnianej pasji z dzieciństwa i zaczął rzeźbić. I od tej pory swoje gospodarstwo dzierżawi, a sam poświęca się pracy twórczej.

W jego rzeźbach drewno determinuje to, jak będzie wyglądało dzieło, którego końcowy kształt powstaje przez wykorzystanie naturalnych elementów – spękań, zgrubień, pofałdowań, splątań. Gdy wiadomo już, co ma powstać, rzeźbiarz przystępuje do właściwej pracy, wydobywając z drewna powstałą w zamyśle formę.

Początkowe prace były proste i przedstawiały najczęściej naturalnej wielkości zwierzęta, ale z biegiem czasu przedstawienia stawały się coraz bardziej wyrafinowane.

Obecnie artysta najchętniej wykonuje figury aniołów i świętych, a forma rzeźb często determinowana jest przez materiał, gdyż autor bardzo chętnie wykorzystuje naturalne kształty obrabianego drewna.

Rzeźbami Krzysztofa Grodzickiego interesują się zarówno muzea, jak i kolekcjonerzy polscy i zagraniczni, jednakże wystawa w Muzeum Śląskim będzie pierwszą indywidualną ekspozycją tego twórcy.

Kurator wystawy: Sonia Wilk

TESTTT