Jarmark bożonarodzeniowy w Cięcinie

W minioną niedzielę, 16 grudnia, Stowarzyszenie Rozwoju Społeczności Lokalnej zorganizowało już po raz piąty jarmark bożonarodzeniowy w Cięcinie, niedaleko Żywca (woj. śląskie).

Jarmark miał miejsce obok zabytkowego, drewnianego kościoła św. Katarzyny Aleksandryjskiej z XVI w. Można było tutaj znaleźć rękodzieło oraz wyroby lokalne jak miód, szynki, kiełbasy czy domowe ciasto. Nie zabrakło również grzanego wina oraz gorącego kakao. Największą atrakcję jarmarku stanowiły jednak niewątpliwie występy rywalizujących ze sobą grup tzw. Dziadów.

Dziady to kolędnicy typowi dla wsi leżących na zachód i południe od Żywca oraz dzielnicy Żywca Zabłocie, gdzie nazywa się ich Jukacami. Kolędowali oni w ostatni dzień roku, który według tradycji przesądzał o tym, jaki ma być nadchodzący rok, dlatego mieszkańcy regionu chętnie przyjmowali życzenia pomyślności i urodzaju, odwdzięczając się kolędującym niewielkimi upominkami.

Specyfika Dziadów polega na ich przebraniu oraz występowaniu pewnych typowych postaci, z których wiele ma symboliczne znaczenie. Wśród Dziadów najczęściej spotykamy kominiarza, konie, diabła, anioła, śmierć, Cygana z niedźwiedziem, Żyda czy misia. Tańczą oni w rytm muzyki przedstawiając stereotypowe role przypisane ich figurom.

Dziady z okolic Żywca, fot. Justyna Michniuk / KulturaLudowa.pl

Dziady z okolic Żywca, fot. Justyna Michniuk

Warto zwrócić uwagę na kolorowe, fantazyjne i dopracowane w każdym szczególe przebrania Dziadów. Wiele z nich musi być odnawianych co roku, ze względu na materiał, z którego zostały wykonane. Tak jest np. w przypadku koni, przyozdobionych bibułą, która niszczeje i blednie pod wpływem warunków atmosferycznych.

Jarmarki świąteczne na Żywiecczyźnie są organizowane co roku w wielu wsiach, a także w samym Żywcu.

Autor: Justyna Michniuk / KulturaLudowa.pl

* Zdjęcie na górze: Dziady z okolic Żywca, fot. Justyna Michniuk