VI Festiwal muzyki tradycyjnej „Na rozstajnych drogach” odbędzie się w dniach 29 czerwca – 3 lipca 2016 w Zdziłowicach, Kocudzy i Janowie Lubelskim. Będzie to wyjątkowe spotkanie ze śpiewem, tańcem i muzyką tradycyjną Roztocza Zachodniego.
W ramach festiwalu odbędą się warsztaty muzyczne, podczas których młodzi adepci poznawać będą „zdziłowicką nutę” bezpośrednio od miejscowych Mistrzów. Na wieczornych potańcówkach do tańca i posłuchu zagrają najznakomitsi muzykanci ze Zdziłowic i okolic, a także ich młodzi uczniowie. Będzie to niepowtarzalna okazja do sąsiedzkich spotkań, wspólnego przebywania i muzykowania.
Główne wydarzenia festiwalowe odbywać się będą w Zdziłowicach, miejscowości o szczególnych tradycjach muzycznych. Tu bowiem ponad 120 lat temu powstała rodzinna kapela Dudków, stąd pochodził także m.in. skrzypek Leon Krzos czy śpiewaczka Stefania Gadzińska. Do dzisiaj grywa tutaj jako jedna z nielicznych w Polsce wiejska orkiestra dęta, założona przez Bronisława Dudkę, mająca w swoim repertuarze tradycyjne rodzime melodie. Na tym terenie bogate są również tradycje męskiego śpiewu przejawiające się zarówno w śpiewie pogrzebowym jak i w repertuarze kolędniczym.
Festiwal zagości również w Kocudzy i Janowie Lubelskim, gdzie na zakończenie imprezy odbędzie się koncert zespołu InFidelis.
W tym roku organizatorzy zapraszają również do udziału w „scenie otwartej” Festiwalu „Na rozstajnych drogach”. Wieczorne festiwalowe spotkanie (2 lipca) pod nazwą „Ordynacka nuta” to propozycja dla wszystkich miłośników muzyki ludowej, zarówno amatorów jak i profesjonalistów, którzy chcieliby wystąpić i podzielić się z innymi uczestnikami festiwalu swoimi pasjami muzycznymi.
Program
29 CZERWCA (środa)
Kocudza Trzecia – Leśniczówka
19.00 – Tańce w stodole – otwarcie festiwalu
30 CZERWCA (czwartek)
Janów Lubelski
7.59 – Kupta Oberka! – happening (Targowisko Miejskie)
9.00 – Muzyczny Mural (Rynek / ul. Sienkiewicza)
Zdziłowice
10.00-13.00 – Warsztaty muzyczne
10.00-12.00 – Zajęcia dla dzieci
15.00-18.00 – Spotkania warsztatowe z miejscowymi muzykantami i śpiewakami
18.00 – Śpiewanie pieśni nabożnych z mieszkańcami Zdziłowic (Kościół)
20.00 – Do tańca! – otwarty warsztat taneczny z miejscowymi tancerzami
21.00 – Potańcówka
1 LIPCA (piątek)
Zdziłowice
10.00-13.00 – Warsztaty muzyczne
10.00-12.00 – Zajęcia dla dzieci
15.00-18.00 – Spotkania warsztatowe z miejscowymi muzykantami i śpiewakami
18.00 – Śpiewanie pieśni nabożnych z mieszkańcami Zdziłowic w intencji zmarłych śpiewaków i muzykantów (Kościół)
20.00 – Teatr pod strzechą: „Św. Szczepan z rana” – Zespół śpiewaczo-obrzędowy „Blinowianki” z Blinowa
21.00 – Potańcówka
2 LIPCA (sobota)
Zdziłowice
10.00-13.00 – Warsztaty muzyczne
10.00-12.00 – Zajęcia dla dzieci
15.00-18.00 – Spotkania warsztatowe z miejscowymi muzykantami i śpiewakami
18.00 – Śpiewanie pieśni nabożnych z mieszkańcami Zdziłowic (Kościół)
20.00 – Ordynacka nuta – scena otwarta / spotkania miłośników muzyki
22.00 – Potańcówka
3 LIPCA (niedziela)
Zdziłowice
12.00 – Uroczysta Msza św.
Festyn w Zdziłowicach
14.00 – Teatr dla dzieci: „O królowej i Kogutku co szukali aż do skutku” – Grupa Jaworowi Ludzie
15.00-17.00 – Prezentacja grup warsztatowych oraz gości Festiwalu
Janów Lubelski, Sanktuarium Janowskie
19.00 – Koncert zespołu InFidelis
W ramach festiwalu zagrają i zaśpiewają: Kapela Stanisława Głaza z Dzwoli, Szkoła muzyki skrzypcowej Stanisława Głaza, Kapela Butrynów z Janowa Lubelskiego, Bronisław Rawski, Kapela ze Zdziłowic, Jan Leszczyński, Orkiestra dęta ze Zdziłowic, Zespół śpiewaczy z Piłatki, Zespół śpiewaczy ze Zdziłowic, Męski zespół śpiewaczy z Godziszowa, Kapela Bornego z Podzamcza, Kapela Braci Dziobaków z Woli Destymflandzkiej, Kapela Chłopcy z Nowoszyszek.
Szczegóły na stronie www.festiwal.sukabilgorajska.pl
Organizatorzy: Fundacja Ochrony i Rozwoju Twórczości Ludowej; Gminne Centrum Kultury i Promocji w Godziszowie; Szkoła Suki Biłgorajskiej – Fundacja Stara Droga
Partnerzy: Zespół Szkół w Zdziłowicach; Stowarzyszenie Twórców Ludowych; Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Zdziłowicach; Parafia Rzymskokatolicka p.w. św. Jana Chrzciciela w Janowie Lubelskim
Wsparcie finansowe: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego; Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego; Starostwo Powiatowe w Janowie Lubelskim; Urząd Miasta w Janowie Lubelskim