Etnoilustracje bamberskie Moniki Michaluk i Michała Stachowiaka

W sierpniu tego roku mija 300 lat od momentu przybycia do Poznania pierwszych osadników z Bambergu. Dlatego rok 2019 został ogłoszony przez Radę Miasta Poznania Rokiem Bambrów. Etnoilustracje bamberskie Moniki Michaluk i Michała Stachowiaka zostały stworzone po to, aby upamiętnić to święto.

Pierwsza emisja cyklu ukaże się w postaci kalendarza. Projekt powstał w oparciu o doświadczenia, obiekty muzealne, a także opowieści zasłyszane przez autorów w Muzeum Bambrów Poznańskich. Muzeum prowadzą potomkowie dawnych osadników, a historia ich przodków jest warta opowiedzenia – nie tylko z okazji wielkiego święta, ale przede wszystkim ze względu na ponadczasowe wartości, jakie przypomina.

To między innymi kreatywność (bambrzy stworzyli unikatową modę i własny kanon kobiecego piękna), gospodarność (życie podpoznańskich chłopów – w tym bambrów – to wieloletnia, sąsiedzka współpraca na rzecz wspólnej ziemi), dobre sąsiedztwo (pokazali, że asymilacja nie musi wykluczać dbałości o własną odrębność i kulturę), solidarność (dom jest tam, gdzie dobrzy i życzliwi ludzie), a także przyjaźń (wielokulturowe podwórka i zawieranie mieszanych małżeństw).

etnoilustracje_bambrzy_2

Historia bambrów to również przypomnienie etosu pracy. Słynęli oni z sumienności i przedsiębiorczości, co w znacznym stopniu wpłynęło na ukształtowanie się wizerunku poznaniaków i Wielkopolan. Niezwykłe doświadczenia muzealne autorów, które znalazły swój wyraz w Etnoilustracjach, są tak naprawdę dostępne dla każdego, kto zechce sam odwiedzić Muzeum Bambrów Poznańskich i poznać ich historię – a jest to szczególna narracja i przykład na to, jak różne grupy etniczne mogą wypracowywać wspólną kulturę i razem tworzyć – zarówno obyczaje, miejsca, jak i wartościowe relacje społeczne.

Historia poznańskich bambrów jest ważną częścią historii Poznania. Odegrali oni szczególną rolę nie tylko w kształtowaniu się kultury tego miasta. Przez 300 lat budowali również jego infrastrukturę i siłę gospodarczą. Właśnie dlatego od pokoleń współtworzą to miejsce. Poprzez barwne i wesołe Etnoilustracje autorzy zapraszają do ponownego odkrycia tej wciąż żywej historii, abyśmy mogli na nowo odkryć Poznań – jego dzieje i ludzi, którzy dziś są tak ważnymi ambasadorami tego miasta.

Premiera projektu będzie miała miejsce w czerwcu.

etnoilustracje_bambrzy_3

etnoilustracje_bambrzy_4

Więcej na www.poznan.pl i na www.bambrzy.poznan.pl