„Czas wesela” – debiut fonograficzny Kapeli Niwińskich

Nakładem Wydawnictwa Muzyka Odnaleziona ukazała się płyta „Czas wesela. Kapela Niwińskich”, będąca efektem realizacji programu IMiT “Muzyka tradycyjna – debiut fonograficzny”.  

Muzyka żydowska i polska istniały przez wieki obok siebie a motywy z obu tradycji wzajemnie się przenikały. Żydowscy muzykanci grywali na polskich weselach a polscy na żydowskich. Wojna bezpowrotnie zamknęła ten świat. Zebraliśmy nieliczne pozostałości, zapisane przez Oskara Kolberga, odnalezione w archiwalnych nagraniach, przekazane przez przedwojenne pokolenie polskich muzykantów. Płyta jest naszą opowieścią o wielokulturowym pejzażu dawnej Polski, o polsko-żydowskich tradycjach muzycznych, o pamięci ale przede wszystkim o pięknie, życiu i szalonej energii, które ta muzyka w sobie niesie.

Mateusz Niwiński; skrzypek, lider kapeli

Skład Kapeli Niwińskich:
Mateusz Niwiński – skrzypce I
Angela Zajtsewa – skrzypce II
Magdalena Sobczak – cymbały
Agnieszka Niwińska – baraban, tara
Mariza Nawrocka – śpiew
Piotr Domagalski – basetla

* * *
„Muzyka Tradycyjna – debiut fonograficzny” to nowy program Instytutu Muzyki i Tańca, który polega na zrealizowaniu nagrania płytowego wykonawców muzyki tradycyjnej w formie płyty CD, z równoczesnym wprowadzeniem plików do sprzedaży w formacie cyfrowym.

Skierowany jest do muzyków (solistów i zespołów) oraz wydawców i producentów nagrań fonograficznych w Polsce. Szczególnie istotne jest aby nagrany materiał muzyczny odzwierciedlał kompetencje artystów w zakresie znajomości źródeł muzyki tradycyjnej i jej wykonawstwa oraz aby nagranie płyty było pierwszym profesjonalnym muzycznym albumem w życiu artystycznym wykonawcy (płyta solo), lidera zespołu i przynajmniej połowy wszystkich członków zespołu lub przynajmniej połowy wszystkich członków zespołu (jeśli nie ma lidera).

W programie mogą brać udział zarówno przedstawiciele najstarszego pokolenia artystów wykonujących muzykę tradycyjną lub nią inspirowaną jak i młodzi wykonawcy, którzy dotąd nie debiutowali na rynku fonograficznym. Nagranie powinno prezentować muzykę polską lub grup mniejszościowych zamieszkujących w Polsce historycznie lub współcześnie. W ramach I edycji programu wydane zostaną 3 płyty CD.

Fragmenty nagrań do odsłuchania na stronie www.serpent.pl