Akademia Sztuki Ludowej STL: Warsztaty bożonarodzeniowe

Stowarzyszenie Twórców Ludowych zaprasza na warsztaty rękodzielnicze organizowane w ramach projektu Akademia Sztuki Ludowej. Uczestnicy spotkań będą mogli poznać bogate zwyczaje bożonarodzeniowe oraz wykonać samodzielnie tradycyjne ozdoby choinkowe. Warsztaty potrwają od 8 do 18 grudnia, poprowadzą je twórczynie ludowe z różnych regionów Polski.

8-9 GRUDNIA (wtorek-środa) – WIESŁAWA KUCHARZYK

Wiesława Kucharzyk jest twórczynią ludową reprezentującą Lubelszczyznę. Artystka wykonuje ozdoby choinkowe ze słomy zgodnie z tradycją obowiązującą w tej części kraju. Ozdoby ze słomy w postaci gwiazdek, aniołków, lalek, grzybków, sopelków to tradycyjne ozdoby, których nie może zabraknąć na bożonarodzeniowym drzewku. Słoma bowiem symbolizuje dostatek i bogactwo.

10-11 GRUDNIA (czwartek-piątek) – CZESŁAWA LEWANDOWSKA

Czesława Lewandowska to uznana i wszechstronna twórczyni z Kurpiów. Realizuje się w wykonywaniu haftów, koronek, a także kwiatów z bibuły i ozdób choinkowych. Jej prace odznaczają się wysokim poziomem artystycznym i starannością wykonania. Podczas warsztatów pokaże, jak wykonać kurpiowskie ozdoby z papieru i bibuły.

17-18 GRUDNIA (czwartek-piątek) – JOLANTA KOŁODZIEJSKA

Jolanta Kołodziejska jest twórczynią ludową regionu łowickiego. Sztukę ludową poznawała w domu rodzinnym, obserwując przy pracy swoją mamę. Zajęła się plastyką zdobniczą i obrzędową, kultywując zanikające powoli dziedziny sztuki tradycyjnej, a mianowicie wycinanki łowickie, pająki oraz ozdoby choinkowe. Twórczyni wykonuje dawne – nierzadko zapomniane już – baletnice, aniołki, kalinki, jeżyki i itp.

Informacje szczegółowe:

Warsztaty dla grup zorganizowanych:
Spotkania odbywają się w godz.: 8.30–9.30; 10.00–11.00; 11.30–12.30; 13.00–14.00
opłata: 5,00/osoba

Warsztaty dla dorosłych:
10 grudnia (czwartek) – 16.30-18.30, opłata : 15,00/osoba

Miejsce: Galeria Sztuki Ludowej STL, ul. Grodzka 14,  Lublin

Rezerwacja wyłącznie telefoniczna: 81 532 37 45

Materiały na warsztaty zapewnia organizator.

Warsztaty zostały dofinansowane przez Urząd Miasta Lublin oraz MKiDN.

oprac. Katarzyna Kraczoń