„Wycinanki” – drugi tom Elementarza Sztuki Ludowej już dostępny

Ukazał się drugi tom Elementarza Sztuki Ludowej pt. „Wycinanki”. Książka autorstwa Katarzyny Kraczoń zawiera szereg ciekawostek historycznych, informacji o wycinankowych motywach, formach i odmianach regionalnych, kilka wskazówek praktycznych dotyczących wykonywania wycinanek ludowych i dużo fotografii.

Drugi tom „Elementarza Sztuki Ludowej” poświęcony został polskiej wycinance ludowej. Wnikliwe opracowanie w syntetyczny, ale wyczerpujący sposób omawia dotychczasowy stan badań nad tą gałęzią sztuki ludowej, prezentując jednocześnie jej genezę, rozmaite formy, regiony i ośrodki wycinankarstwa w Polsce. W książce nie brakuje także głębokiej analizy ukrytych symbolicznych znaczeń, tak ważnych przecież dla tej formy zdobnictwa o obrzędowym, religijnym i magicznym charakterze. Publikacja autorstwa Katarzyny Kraczoń poświęca wiele uwagi sylwetkom twórczyń i twórców ludowych zajmujących się wycinanką ludową, przez co staje się prawdziwym kompendium wiedzy o polskiej wycinance ludowej, a bogata szata graficzna sprawia, że prezentowany Elementarz nie tylko uczy, ale i zachwyca.

Łukasz Ciemiński, Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu

Kolejny tom serii wydawniczej „Elementarz Sztuki Ludowej” zawiera wyczerpujący opis tradycji wycinankarskich w Polsce. Autorka w sposób interesujący przedstawia historię wycinanki (począwszy od genezy tego zjawiska do czasów współczesnych), sposoby jej wykonywania i zdobienia oraz symbolikę używanych motywów. Staranie omawia zróżnicowanie regionalne, skupiając się na regionach o najbardziej rozwiniętych tradycjach wycinankarskich. Publikacja ma znaczące walory edukacyjne i poznawcze dla miłośników czy koneserów tej wyjątkowej dziedziny polskiej sztuki ludowej. Może stanowić też dla czytelnika inspirację do podjęcia próby samodzielnego wykonania wycinanki.

Wojciech Kowalczuk, Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej

Katarzyna Kraczoń – filolog i kulturoznawca ze specjalnością etnologiczno-folklorystyczną. Od 2008 roku pracuje w Stowarzyszeniu Twórców Ludowych w Lublinie. Jest koordynatorem i pomysłodawcą projektu edukacyjnego „Akademia Sztuki Ludowej” oraz redaktorem serii wydawniczej pn. „Elementarz Sztuki Ludowej”. Opracowała kilkanaście scenariuszy i katalogów wystaw czasowych, które prezentowano w Galerii Sztuki Ludowej STL. Autorka wielu opracowań naukowych z zakresu sztuki ludowej oraz polskiej obrzędowości dorocznej i rodzinnej. W swojej pracy skupia się na wyszukiwaniu w sztuce ludowej tego, co ukryte i zapomniane, zwracając uwagę na jej podmiotowy charakter oraz pokazując jak ważna w procesie twórczym jest postać artysty ludowego, historia jego życia, światopogląd, wrażliwość i autentyczność.

* * *

Prezentacja wydawnictwa na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na prezentację wydawnictwa oraz spotkanie z autorką Katarzyną Kraczoń, które odbędzie się 28 sierpnia o g. 14.00 w namiocie Klubu Festiwalowego 55. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Spotkanie, w którym wezmą również udział wycinankarze Maria Ciechańska, Kazimiera Balcerzak oraz Roman Prószyński, poprowadzi Łukasz Ciemiński.

* * *

Wydawnictwo zostało dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu Miasta Lublin.

Katarzyna Kraczoń, Wycinanki
Wydawca: Stowarzyszenie Twórców Ludowych
Liczba stron:98
Lublin 2020

Wydawnictwo jest dostępne w Galerii Sztuki Ludowej STL (ul. Grodzka 14, Lublin) jak i w formie wysyłkowej. Zamówienia można składać na zgstl@op.pl.