Włocławek. Wernisaż wystawy kujawskich twórców

Życie Matki Boskiej - autor Jan Durkiewicz z Wołuszewa<br />fot. Adam Zapora, z archiwum MZKiD we W-ku

Życie Matki Boskiej – autor Jan Durkiewicz z Wołuszewa
fot. Adam Zapora, z archiwum MZKiD we W-ku

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku zaprasza 10 września br. o godz. 12.00 do Muzeum Etnograficznego we Włocławku przy ul. Bulwary im. Marszałka Józefa Piłsudskiego 6 na wernisaż wystawy pn. "Brzozowski, Durkiewicz, Kozłowski . Kujawscy kontynuatorzy".

Ekspozycja jest kolejną propozycją szerszej prezentacji dokonań artystycznych znanych twórców ludowych działających na Kujawach – Krystiana Brzozowskiego (ur. 1933 r.) – rzeźbiarza z Włocławka, pochodzacego z Łowickiego, Jana Durkiewicza (ur. 1941 r.) – rzeźbiarza i malarza z Wołuszewa pod Ciechocinkiem rodem z Wielkopolski i Edwarda Kozłowskiego (ur. 1938 r.) – rzeźbiarza z Otłoczyna pod Aleksandrowem Kujawskim.

Wszyscy wymienieni artyści wzrastali w środowisku wiejskim, dlatego w swojej twórczości świadomie odwołują się do skarbnicy ludowej tradycji.

W rzeźbie kontynuują nurt sakralny z popularnym w regionie kujawskim przedstawieniem Matki Boskiej Skępskiej, Chrystusa Frasobliwego, czy różnych świętych patronów.

W obrębie tematyki świeckiej stali się głównie piewcami dawnego wiejskiego życia z jego tradycyjnymi zajęciami, ale też światem legend. W twórczości Krystiana Brzozowskiego i Jana Durkiewicza silne są też akcenty patriotyczno-religijne oraz fascynacja dziejami narodu i przełomowymi dla kraju wydarzeniami.

Wystawa przygotowana została ze zbiorów Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, Muzeum Etnograficznego im. M. Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu, Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu oraz kolekcji prywatnych autorów.

Wystawie towarzyszyć będzie wydawnictwo pt. "Brzozowski, Durkiewicz, Kozłowski . Kujawscy kontynuatorzy" współfinansowane przez Zarząd Główny Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

Wystawa realizowana jest dzięki wsparciu finansowemu Zakładów Azotowych Anwil SA – sponsora Muzeum w 2009 roku.

TESTTT