Dołącz do naszej akcji #Zostańwdomu – zrób pisankę!

Moment, w którym się obecnie znaleźliśmy spowodowany epidemią koronawirusa wbrew pozorom może mieć i pozytywne strony. Jednym z głównych warunków zachowania i transmisji kultury ludowej jest przekaz międzypokoleniowy i rodzinny. Dlatego też, czas spędzony w gronie najbliższej rodziny powinniśmy wykorzystać jako czas powrotu i odnowienia dawnych tradycji ludowych.

Zbliżające się święta Wielkiej Nocy stwarzają ku temu doskonałą okazję. Trudno dziś wyobrazić sobie Wielkanoc bez pisanek. Dlatego też #Zostańwdomu – zrób pisankę.

Pisanki, kraszanki, drapanki, oklejanki. Lubelskie, łowickie, opolskie, kurpiowskie czy łemkowskie. W tym przypadku nasza sztuka ludowa ma się czym pochwalić. Zachęcamy do korzystania z różnorodności i bogactwa dawnych wzorów i technik zdobienia. W sposób szczególny powinniśmy kultywować nasze wzory rodzinne i regionalne.

W dobie pandemii warto również pamiętać o magicznej roli jajka. Jako to symbol, nadziei, zdrowia i nowego życia, a także – jak dawniej wierzono – talizman zabezpieczający przed złem.

Dlatego też wraz ze Stowarzyszeniem Twórców Ludowych zachęcamy Państwa do włączenia się w akcję #Zostańwdomy – Zrób pisankę! Wykorzystując nowe możliwości jakie daje nam internet, zaprezentujcie swoją autentyczną twórczość ludową, tworzoną w domu wśród najbliższych. Pokażmy, że kultura ludowa jest żywa. Naszą pasją i miłością do sztuki ludowej zainspirujmy innych do kultywowania tej pięknej rodzinnej tradycji!

Filmy, zdjęcia, wspomnienia wysyłajcie na redakcja@kulturaludowa.pl lub udostępniajcie swoich profilach FB oznaczając KulturaLudowa.pl lub STL.

#Zostańwdomu #Zostańwdomuzróbpisankę #tradycjawdomu #stowarzyszenietwórcówludowych