Stanisław Koguciuk – malarz z Pławanic

Stanisław Koguciuk, fot. Paweł OnochinStanisław Koguciuk urodził się w 1933 roku w małej wsi w Jankowcach, powiat Luboml, województwo wołyńskie. Od 1945 roku mieszka w Pławanicach, małej wsi w powiecie chełmskim. Tu dorastał, ukończył szkołę podstawową, poznawał życie, tak jego piękno jak i te ciężkie chwile.

Stanisław Koguciuk maluje od 40 lat. Prace wykonuje farbami olejnymi na płycie, oprawia w ramkę zbitą z cienkich deseczek, pomalowanych na ciemny brąz. Prace jego możemy podzielić ze względu na tematykę: sceny rodzajowe z życia wsi (żniwa, sianokosy), święta doroczne (szopka, Niedziela Palmowa), obrzędowość rodzinna (wesele), pejzaże oraz tzw. humor.

Satyra charakteryzuje grupę prac będących ironicznym spojrzeniem na ludzkie zachowania. Jako przykład posłużyć może Dialog małżeński, gdzie widzimy dwie postaci, mężczyznę i kobietę, naprzeciwko siebie, którzy krzycząc niemalże skaczą w swoje strony. Inne prace to np. Trzy blondynki, Konferencja prasowa, Randka w ciemno, Produkcja i zbyt.

Obrazy posiadają płaską perspektywę, liniowy układ i intensywną, wyrazistą kolorystykę. Autor nie miesza barw. Kolor w ogóle jest sprawą drugorzędną: ważniejsza jest treść i rysunek, który wypełnia kolor. Niebieskie niebo np. w obrazie Szopka, może być czerwone w kolejnym jej przedstawieniu, gdyż to nie jest istotne – niebo może się zmienić, natomiast ilość postaci w szopce pozostaje ta sama.

W obrazach Koguciuka widzimy często te same domy z otaczającymi je drzewami, studnią, stawem. Zmienia się pora roku czy sytuacja odgrywana wokół domu – pojawiają się kolędnicy lub pastuch z krowami.

Stanisław Koguciuk w 1988 r. otrzymał legitymację artysty plastyka w dyscyplinie malarstwa. Uczestniczył w wielu wystawach, konkursach, których był laureatem. Między innymi w 1996 r. w Legnicy w konkursie „Satyrykom” za Humory został nagrodzony II nagrodą, a w kolejnym roku – wyróżnieniem.

Cztery pory roku, wyk. Stanisław Koguciuk, fot. Paweł Onochin

W 1999 r. otrzymał wyróżnienie w lubelskim konkursie „Twórczość ludowa między Wisłą a Bugiem”.

W 2004 r. otrzymał nagrodę w konkursie „A to Polska właśnie”, organizowanym w Lublinie. W tegorocznych Ogólnopolskich Targach Sztuki Ludowej w Kazimierzu Dolnym Stanisław Koguciuk został nagrodzony w konkursie na najlepsze prace na stoisku w kategorii malarstwo. Jest laureatem Nagrody im. Oskara Kolberga.

TESTTT