Zmarł Dariusz Rzeźnik – laureat tegorocznej nagrody Reinfussa

Muzyk, śpiewak, tancerz, badacz folkloru i jego odtwórca – mowa o Dariuszu Rzeźniku, laureacie tegorocznej nagrody Województwa Małopolskiego im. Romana Reinfussa. Ten wybitny folklorysta, a zarazem kierownik regionalnego zespołu Dolina Popradu, z którym był związany przez ćwierć wieku, do końca dzielnie walczył ze śmiertelną chorobą. Niestety, przegrał ją 3 listopada 2017 r.

W 2016 r., podczas II Kongresu Kultury Regionów został uhonorowany Złotą Odznaką Honorową Województwa Małopolskiego “Krzyż Małopolski”. W tym roku został natomiast laureatem Nagrody im. Romana Reinfussa, którą Województwo Małopolskie honoruje osoby poświęcające się promowaniu i badaniu dziedzictwa kulturowego regionu. Z powodu choroby nie mógł osobiście uczestniczyć w wydarzeniu, jednak w liście z podziękowaniem napisał: “Czuję się niezmiernie zaszczycony i szczęśliwy, że to moje umiłowanie dawności, moje skromne staranie o jej przetrwanie zostało nie tylko dostrzeżone, ale i nagrodzone”.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się we wtorek 7 listopada w Piwnicznej-Zdroju.

***

Dariusz Rzeźnik był wybitnym badaczem folkloru. Od 2009 r. był kierownikiem zespołu “Dolina Popradu”. Był prawdziwym pasjonatem swojej małej ojczyzny, aktywnie działającym dla ochrony dziedzictwa regionu Górali Nadpopradzkich. Z pasją i zaangażowaniem odtwarzał ich folklor – trudnił się jego dokumentowaniem, prowadził kwerendy w muzeach i bibliotekach oraz etnograficzne badania terenowe, zbierał opisy dawnych zwyczajów i obyczajów. W sposób tradycyjny wykonywał też pieśni ludowe, wzbogacając brzmienie wspaniałym drugim głosem.

Miał też spore zasługi w upowszechnianiu wiedzy o wartości i znaczeniu lokalnego dziedzictwa kulturowego, m.in. poprzez spotkania z dziećmi i młodzieżą w szkołach i przedszkolach, a także ośrodkach wczasowych. Prowadził także unikalną Szkółkę Muzykowania Ludowego na heligonce. Jego wieloletnie zbieractwo pieśni i pasja badawcza zaowocowały wydaniem pierwszego w historii śpiewnika pieśni Górali Nadpopradzkich śpiewanych w XIX i XX w. pt. „Źródła pieśni”. Współinicjator powstania oraz prezes zarządu Stowarzyszenia Górali Nadpopradzkich w Piwnicznej-Zdroju. Absolwent III edycji Studium Folklorystycznego (2011-2013) przy Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu. Jako wspaniały tancerz i solista grał w większości prezentowanych przez zespół widowiskach.

* Zdjęcie na górze: Dariusz Rzeźnik, fot. MCK Sokół

Źródło: Biuro Prasowe UMWM