Piotr Sikora. Wiejski lutnik na warsztacie

Stowarzyszenie Twórców Ludowych w ramach cyklu Lubelska Scena Tradycji zaprasza 18 listopada na spotkanie z Piotrem Sikorą, muzykantem i budowniczym instrumentów ludowych oraz potańcówkę!

g. 18.00 – SPOTKANIE (Galeria Sztuki Ludowej STL, ul. Grodzka 14, Lublin)
Podczas spotkania Piotr Sikora zaprezentuje wykonane przez siebie instrumenty i z perspektywy wiejskiego lutnika opowie o doświadczeniach i trudnościach związanych z ich budową. Dowiemy się jakie drewno jest najlepsze, jakie narzędzia są potrzebne, ile czasu powstają skrzypce, bębenek czy basy. Posłuchamy również o tym jak dawniej muzykanci zdobywali instrumenty, a także autentycznej muzyki w wykonaniu pana Piotra, bowiem jest on również znakomitym skrzypkiem. Zajrzyjmy wspólnie do wiejskiej pracowni lutniczej by poznać instrumenty z duszą…

Spotkanie poprowadzi Katarzyna Zedel z Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu, etnomuzykolog, muzykantka, uczennica wiejskich skrzypków i lutników. Pani Katarzyna opowie o działalności szydłowieckiego Muzeum m.in. o warsztatach budowy skrzypiec ludowych, realizowanych w ramach projektu „Ludowe stradivariusy” (kwiecień-czerwiec 2017) oraz „V Ogólnopolskim Konkursie na Budowę Ludowych Instrumentów Muzycznych”. 

Piotr Sikora – rocznik 1934. Skrzypek, bębnista i twórca instrumentów ludowych z Kuźnicy, pow. Przysucha (Radomskie). Przygodę z muzyką rozpoczął jako dziecko grając na bębenku obręczowym. W wieku 12 lat podsłuchując starszych skrzypków (m.in. Lucjana Kwietnia, Józefa Lewandowskiego) postanowił nauczyć się grać na skrzypcach. Zdolności manualne i fascynacja muzyką ludową jaką przejawiał od najmłodszych lat przerodziły się z czasem w wielką pasję tworzenia ludowego instrumentarium. Oprócz, skrzypiec, bębenków i barabanów Piotr Sikora wykonał również mandoliny i basy. (opis za www.muzykatradycyjna.pl,www.imit.org.pl)

g. 19.30 – POGRAJKA
Jezuicka – Kuchnia klasztorna, ul. Jezuicka 4, Lublin
Po spotkaniu zapraszamy na potańcówkę. Na parkiecie królować będą tradycyjne melodie z Polski centralnej – mazurki, oberki i polki w wykonaniu Piotra Sikory oraz Katarzyny Zedel, a także podróżniaki i walczyki z Lubelszczyzny – Kapela Bornego z Podzamcza.

Zachęcamy młodych lubelskich muzykantów do przybycia z instrumentami – możliwość grania do tańca.

Stowarzyszenie Twórców Ludowych zaprasza na cykl wydarzeń poświęconych polskiej muzyce tradycyjnej. Lubelska Scena Tradycji to opowieść o muzyce, ludziach, jej kontekstach i współczesnej roli. Podczas spotkań, koncertów i potańcówek zaprezentowane zostaną najciekawsze inicjatywy, środowiska oraz artyści zajmujący się kultywowaniem i rekonstrukcją muzyki tradycyjnej w Polsce (i oczywiście na Lubelszczyźnie), w niestylizowanej, autentycznej formie. To również miejsce spotkań lubelskiego środowiska pasjonatów muzyki i tańca tradycyjnego, a także miejsce prezentacji lubelskich muzyków tradycyjnych młodego pokolenia.

Szczegóły: www.zgstl.pl

Organizator:
Stowarzyszenie Twórców Ludowych

Współorganizator: 
Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu

Zrealizowano dzięki wsparciu Miasta Lublin w ramach obchodów 700-lecia miasta w 2017 roku oraz ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego