Muzyczna Scena Tradycji. Premiera płyty „Kolberg po żydowsku”

12 listopada w Studiu PR im. Władysława Szpilmana w ramach Muzycznej Scenie Tradycji odbędzie się koncert promujący płytę „Kolberg po żydowsku. Muzyka żydowska ze wsi”. Usłyszymy m.in. repertuar grany niegdyś przez polskich Żydów z małych miasteczek i wsi.

Podczas koncertu, który będzie transmitowany na antenie Dwójki (transmisja wideo również na stronie Dwójki!), usłyszymy nagrania z archiwum Muzyki Odnalezionej – badań Andrzeja Bieńkowskiego oraz młodych muzyków z miasta, którzy zagrają żydowski repertuar. Nie będzie to jednak znany nam klezmerski styl, ale repertuar grany przez polskich Żydów z małych miasteczek i wsi. Fragmentarycznie zapisał go Kolberg, muzycy szukali w archiwach, często sami znajdowali w czasie badań na wsi. Odzew był znakomity. Młode pokolenie traktuje tę muzykę jako kawałek swojej tożsamości muzycznej.

Tak o płycie pisze Andrzej Bieńkowski , autor projektu:

„Próba odtworzenia żydowskiej muzyki granej na wsiach przypominała pracę archeologa, który z kilku skorup odtwarza garnek. Prawdziwym zaskoczeniem były dla mnie żydowskie mazurki i oberki, które grali i tworzyli sławni żydowscy muzycy.

Płyta składa się z dwóch części. Pierwsza to nagrania terenowe muzykantów wiejskich, którzy albo uczyli się muzyki u Żydów i grali na żydowskich weselach, albo podsłuchiwali kapele żydowskie. To: Franciszek Racis, Marian Pełka, Marian Bujak, Bronisław i Tadeusz Dudka, kapela Katarzyny Koziny, Jan Rogoliński, kapela Józefa Żaczkiewicza, Józef Kasiak, Antoni Wrzesień, Aleksander Nowakowski, Józef Depo, Stanisław Głaz, Kapela z Maciejowic i śpiewaczka Władysława Dycha.

Druga część to nagrania koncertowe z Muzeum Polin. To wspólne muzykowanie braci Wójcików i kapeli Niwińskich w mazurkach od Simsiów. To polka „Aj waj” grana przez Stanisława Głaza i kapelę Macieja Filipczuka i Ewy Grochowskiej – Boygn trio. W tej części Władysława Dycha przypomniała pieśń weselną w jidysz.

Pozostała część koncertu to utwory młodych muzyków z miasta –  tych już wymienionych oraz Kompanii Janusza Prusinowskiego, Ani Brody, kapeli Diabubu, Ewy Grochowskiej. Grali, śpiewali żydowski repertuar, ale nie ten ograny klezmerski, tylko polskich Żydów z małych miasteczek i wsi. Poprosiłem muzyków, żeby zagrali muzykę żydowską, którą fragmentarycznie zapisał Oskar Kolberg, i taką, którą sami znaleźli w czasie badań na wsi albo korzystając z archiwów. Odzew był znakomity. Młode pokolenie postrzega tę muzykę jako kawałek swojej tożsamości”.

Okładka płyty, wyd. Muzyka Odnaleziona

Okładka płyty, wyd. Muzyka Odnaleziona / fot. www.muzykaodnaleziona.pl

Na Muzycznej Scenie Tradycji zagrają:

– Boygn trio: Ewa Grochowska – skrzypce, Maciej Filipczuk – skrzypce, Kamil Owczarek – wiolonczela
– Ania Broda – cymbały, śpiew
– Kapela Diabubu w składzie: Bartosz Puliński – harmonia, Jakub Stefanowicz – skrzypce, Jakub Korona – baraban
– Janusz Prusinowski Kompania: Janusz Prusinowski – skrzypce, Szczepan Pospieszalski – trąbka, Piotr Piszczatowski – baraban
– Kapela Niwińskich: Mateusz Niwiński – skrzypce, Angela Zajcewa – II sprzypce, Magdalena Sobczak – cymbały, Piotr Domagalski – basy, Agnieszka Niwińska – baraban

Koncert „Kolberg po żydowsku” odbędzie się w niedzielę 12 listopada w godz. 16.00-18.00 w Studiu PR im. Władysława Szpilmana. Poprowadzenie Anna Szewczuk.

* * *
„Muzyczna Scena Tradycji” to koncerty z udziałem publiczności, organizowane przez Program 2 w Studiu PR im. Władysława Szpilmana.

Dzięki nim radiowa Dwójka pragnie przybliżyć słuchaczom najciekawszych artystów folkowych i ludowych oraz ich mistrzów – wiejskich muzyków i śpiewaków – zarówno polskich, jak i zagranicznych.