Zespół Pogranicze na Muzycznej Scenie Tradycji

Radiowa Dwójka zaprasza na wieczór z Pograniczem. Koncert zespołu śpiewaków z Suwalszczyzny, odbędzie się 4 grudnia w ramach „Muzycznej Sceny Tradycji”.

Członkowie grupy „Pogranicze” pochodzą z wiosek w gminie Szypliszki położonych przy granicy polsko-litewskiej. Jak twierdzi Józef Murawski, kierownik i współzałożyciel zespołu, sama granica nie ma wpływu na jego nazwę.

– To „Pogranicze” określa nasze pochodzenie i kulturę. Mimo że jesteśmy Polakami i mówimy czystą polszczyzną, wywodzimy się z pogranicza dwóch kultur: polskiej i litewskiej. Jedynie co zdradza nasze pochodzenie to miękka mowa z lekkim nadniemeńskim akcentem. Po kulturze litewskiej pozostała nam melodia w pieśniach i sposób śpiewania – mówi Józef Murawski.

Pierwszy występ zespołu, wówczas jeszcze śpiewającego pieśni lokalne i popularne z towarzyszeniem akordeonu, odbył się w 1981 roku. Po 5 latach muzycy zdecydowali się na śpiewanie wyłącznie a capella, tradycji typowej dla sąsiednich terenów Litwy. Zespół wyróżnia także wyjątkowe dążenie do zachowywania własnej tradycji – zarówno świeckiej, jaki i religijnej.

W stałym repertuarze „Pogranicza” mieści się również wiele lokalnych pieśni obrzędowych, miłosnych i ballad.

Koncert, który odbędzie się w niedzielę 4 grudnia o godz. 17.00 w Studiu Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana.

(fragment wstępu suwalskiego muzyka – folklorysty Mirosława Nalaskowskiego do płyty “Zaśpiewaj słowiku”, wydanej przez zespół wspólnie z Polskim Radiem)

* * *

„Muzyczna Scena Tradycji” to koncerty z udziałem publiczności, organizowane przez Program 2 w Studiu PR im. Władysława Szpilmana.Dzięki nim radiowa Dwójka pragnie przybliżyć słuchaczom najciekawszych artystów folkowych i ludowych oraz ich mistrzów – wiejskich muzyków i śpiewaków – zarówno polskich, jak i zagranicznych.

* * *

Czytaj więcej: Zaśpiewaj słowiku. Zespół Pogranicze z Szypliszk z nową płytą

* Zdjęcie na górze: Zespół Pogranicze z Szypliszk, fot. materiały zespołu

Źródło: www.polskieradio.pl