74. konkurs i wystawa Szopek Krakowskich 2016

Do tegorocznego konkursu zgłoszono łącznie 162 szopki, w tym 120 szopek dziecięcych i młodzieżowych. Ogłoszenie wyników nastąpi w najbliższą niedzielę 4 grudnia w Pałacu Krzysztofory. Organizatorem konkursu jest Muzeum Historyczne Miasta Krakowa.

74. Konkurs Szopek Krakowskich rozpoczął się 1 grudnia 2016 roku na Rynku Głównym w Krakowie. W dniu konkursu na Rynek Główny od rana przybywali szopkarze ze swoimi dziełami, aby zająć jak najlepsze miejsca na stopniach pomnika Adama Mickiewicza.

Po hejnale o godz. 12.00 korowód twórców przeszedł wokół Rynku Głównego przed estradę, gdzie odbyła się prezentacja szopek. Ogłoszenie wyników nastąpi w niedzielę 4 grudnia o godz. 12.00 w sali audytoryjnej Kupferhaus w Pałacu Krzysztofory (Rynek Główny 35). Wszystkie zgłoszone szopki są tradycyjnie prezentowane na pokonkursowej wystawie.

Na tegorocznej Wystawie Szopek Krakowskich dostępna będzie również, po raz pierwszy w historii, część dla osób z dysfunkcją wzroku, w której to zostaną zaprezentowane dwie szopki, wykonane w ramach projektu: „Dotknięcie tradycji – zbudujmy szopkę. Warsztaty w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa dla osób z dysfunkcją wzroku”, którą przygotowała Elżbieta Lang i Katarzyna Bury we współpracy ze środowiskiem osób z dysfunkcją wzroku. Dziękujemy Wszystkim za dziś!

WYDARZENIA:

1 grudnia, godz. 10.00 – 12.00 – 74. Konkurs Szopek Krakowskich

Już 1 grudnia 2016 r. u stóp pomnika Adama Mickiewicza na Rynku Głównym w Krakowie z samego rana pojawią się twórcy szopek by zaprezentować swoje arcydzieła. Od wielu lat do rywalizacji o nagrody przystępują nie tylko doświadczeni szopkarze, ale również dzieci z krakowskich i podkrakowskich przedszkoli i szkół podstawowych oraz podopieczni zakładów opiekuńczo-leczniczych.
Wstępny przegląd szopek i wydawanie numerów konkursowych potrwa od godz. 10.00 do godz. 12.00. Gdy wybrzmi hejnał z wieży Mariackiej, szopkarze uformują uroczysty korowód i podążając za krakowiakiem z kolędniczą gwiazdą, wkroczą kolejno na estradę, by zaprezentować swe prace publiczności.
Po prezentacji szopki zostaną przeniesione do sal wystawowych Pałacu Krzysztofory, gdzie kilka godzin później rozpoczną się obrady jury konkursu. Każda szopka poddana zostanie ocenie według utrwalonych tradycją kryteriów (dekoracyjność, kolorystyka, figurki, architektura, elementy ruchome, nowatorstwo i ogólne wrażenie artystyczne). Autorom najpiękniejszych szopek zostaną przyznane nagrody w poszczególnych kategoriach wiekowych.

4 grudnia, godz. 12.00 – Wernisaż  pokonkursowej wystawy szopek krakowskich i uroczyste ogłoszenie wyników konkursu.

Podczas wernisażu przyznane zostaną nagrody w kategoriach: seniorów, młodzieżowej i dziecięcej , a także wręczone dyplomy. Sala Miedziana w Pałacu Krzysztofory.

od 5 grudnia 2016 r. do 26 lutego 2017 r. – Pokonkursowa wystawa szopek krakowskich w Pałacu Krzysztofory.

Na wystawie będzie można podziwiać wszystkie szopki biorące udział w  tegorocznym konkursie. Dodatkowo, po raz pierwszy w historii, część wystawy będzie przygotowana dla osób z dysfunkcją wzroku. W specjalnie zaaranżowanej  przestrzeni – z dotykowymi makietami szopek, architektonicznymi dotykowymi detalami, słuchowiskiem z elementami audiodeskrypcji o historii krakowskiej szopki, filmem dokumentującym przebieg warsztatów oraz podpisami i planszami w alfabecie Braille’a – zostaną zaprezentowane dwie tradycyjne szopki zbudowane podczas warsztatów „Dotknięcie tradycji – zbudujmy szopkę” dla dzieci i młodzieży z dysfunkcją wzroku (więcej informacji w załączniku).

10 grudnia, godz. 12.00 – Aukcja szopek krakowskich z poprzednich konkursów. Sala Miedziana, Pałac Krzysztofory

W tym roku około dwudziestu szopek z konkursów organizowanych w ubiegłych latach będzie można kupić na aukcji. Duże i małe, kolorowe, pięknie ozdobione, z ruchomymi elementami i wszystkie wykonane ręcznie przez szopkarzy będą do kupienia podczas naszej licytacji.

10 grudnia, godz. 12.00 – 15.00 – Rodzinne zawody w układaniu wielkich puzzli szopkowych. Sala Fontany, Pałac Krzysztofory

Zapraszamy na rodzinne zawody w układaniu puzzli szopkowych. Mega puzzle, rywalizacja, dla zwycięskich drużyn nagrody. Gwarantujemy świetną zabawę! Zapisy od 30.11.2016r. w Centrum Obsługi Zwiedzających, tel.: 12 426 50 60, e-mail: info@mhk.pl

11 grudnia, godz. 12.00 – Rozdanie dyplomów uczestnictwa w konkursie i upominków dzieciom i młodzieży biorącej udział w konkursie szopek. Sala Miedziana, Pałac Krzysztofory.

18 i 26 grudnia, godz. 16.00 – Przedstawienia jasełkowe w wykonaniu rodziny Malików ze Zwierzyńca. Sala Miedziana, Pałac Krzysztofory

Tradycyjna szopka rodziny Malików to kukiełkowe przedstawienie grane w szopce wykonanej na konkurs przez Annę i Rozalię Malik. Szopka ta została zakupiona przez MHK do zbiorów, na co dzień jest prezentowana w sali edukacyjnej w Pałacu Krzysztofory. Przedstawienie adresowane jest szczególnie do rodzin z dziećmi, ale zapraszamy wszystkich, dla których ważne jest przypomnienie dawnych tradycji. Wstęp – 5 zł

* Zdjęcie na górze: fot. Kamila Buturla/MHK

Źródło: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa / www.mhk.pl