Z muzykanta i z młynarza. Teledysk Kapeli Dobrzeliniacy

Do skromnego zbioru teledysków kapel wiejskich dołączyła Kapela Dobrzeliniacy. Teledysk zrealizowany przez Fundację Muzyka Zakorzeniona dzięki wsparciu finansowemu Gminy Żychlin prezentuje grających muzykantów wśród wirujących w rytm oberka tancerzy.

Jak informują na swoich stronach realizatorzy, teledysk Kapela Dobrzeliniacy – Z muzykanta i z młynarza „uszyty” został z materiałów filmowych zrealizowanych na potrzeby filmu dokumentalnego o kapeli Dobrzeliniacy, który niebawem będzie miał swoją premierę. – Najpierw zawita na przeglądy, festiwale, później być może dostępny będzie w internecie – zapowiadają autorzy filmu.

Kapela Dobrzeliniacy gra w składzie:
harmonia trzyrzędowa – Sławomir Czekalski
skrzypce – Maria Stępień
baraban – Franciszek Kowalski

Zdjęcia: Michał Popiel-Machnicki
Montaż / postprodukcja obrazu i dźwięku: Piotr Baczewski, www.facebook.com/muzyka.zakorzeniona

* * *

Kapela Dobrzeliniacy została założona w 1978 roku przy Gminnym Ośrodku Kultury w Dobrzelinie. Obecnie działa pod patronatem Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Żychlinie. Sławomir Czekalski  lider kapeli, urodzony w 1944 w Woli Popowej, gra na harmonii polskiej trzyrzędowej 120-basowej. Muzykuje od 17 roku życia. Nauczył go tata, z którym grał w kapeli na bębenku. Kapela w swoim repertuarze ma oberki, kujony, kujawiaki, polki, marsze w manierze pomiędzy szybszymi melodiami łowickimi, a bardziej już rozciągniętymi i śpiewnymi kujawiakami spod Sannik i Płocka. Kapela Dobrzeliniacy jest laureatem ogólnopolskiej Nagrody Kolberga za zasługi dla kultury ludowej (2005).