Barwne spotkanie kultur w Płocku

Piąty Vistula Folk Festival dobiegł końca. Przez sześć dni zespoły z Ukrainy, Słowacji, Indonezji, Hiszpanii i Polski prezentowały przed płocką publicznością folklor swoich krajów.

Najstarszy w Polsce festiwal folklorystyczny, od wtorku (23.08) do niedzieli (28.08) gościł w różnych częściach Płocka. We wtorek, w auli Ratusza miało miejsce przywitanie zespołów przez Zastępcę Prezydenta Miasta Płocka, Romana Siemiątkowskiego. Jeszcze tego samego dnia wszystkie grupy zaprezentowały się na Starówce. Uroczysty Koncert Inauguracyjny, podczas którego Prezydent Płocka Andrzej Nowakowski oficjalnie otworzył festiwal, odbył się w środę w Parku Północnym na Podolszycach. Widzowie przez blisko dwie godziny mogli podziwiać barwne pokazy w wykonaniu zagranicznych gości.

W czwartek, uczestniczące w festiwalu zespoły wystąpiły w okolicznych domach pomocy społecznej. Dzień później, kontynuująca tradycje muzyki tanecznej Kielecczyzny kapela Tęgie Chłopy zagrała przed płockim Ratuszem. Ludowa potańcówka zmieniła Starówkę w parkiet taneczny dla licznie zgromadzonej publiczności. Repertuarem i instrumentarium kielecka kapela nawiązywała do tradycyjnych kapel ogrywających dawniej wesela i wiejskie zabawy.

W sobotę w amfiteatrze odbył się Koncert Galowy, podczas którego zaprezentowali się wszyscy uczestnicy Vistula Folk Festival. Publiczność żywo reagowała na popisy zespołów, m.in. nagradzając owacjami na stojąco występ ukraińskiej grupy Sonechko pochodzącej z Żytomierza, czyli miasta partnerskiego. Trwającej dwie i pół godziny imprezie (podobnie jak i całemu festiwalowi) towarzyszyła piękna pogoda. Tak jak w zeszłym roku, materiał wideo z uroczystego koncertu wkrótce zostanie wydany na płytach DVD.

Jubileuszową, piątą edycję płockiego festiwalu folklorystycznego zakończyła odbywająca się w Katedrze uroczysta Msza Święta z udziałem wszystkich zespołów oraz barwny korowód, który po Mszy przeszedł ulicami Starego Miasta.

Płytę DVD z Koncertu Galowego Vistula Folk Festival 2015 można kupić w Płockim Ośrodku Kultury i Sztuki w cenie 30 zł.

* Fot. Płocki Ośrodek Kultury i Sportu