Europejskie Dni Dziedzictwa 2016

Mówisz wrzesień, myślisz – Europejskie Dni Dziedzictwa! Tegoroczna, 24. już edycja, zbliża się wielkimi krokami i jak zwykle odbędzie się w drugi i trzeci weekend września. Tym razem w kręgu zainteresowań organizatorów znajdzie się duch i materia, co podkreśla temat przewodni tej edycji EDD: „Gdzie duch spotyka się z przestrzenią – świątynie, arcydzieła, pomniki”.

Naszym głównym celem, który chcemy osiągnąć poprzez organizację EDD, jest popularyzacja i upowszechnianie wiedzy o zabytkach i dziedzictwie kulturowym wśród szeroko rozumianego społeczeństwa. W tym roku postanowiliśmy się skupić na obiektach, w których duchowość, sztuka i historia się wzajemnie przenikają, które są nośnikiem istotnych wartości, i które są dziełem wielkich artystów, twórców kultury, wizjonerów. Każdy region ma swoją odrębną historię i tradycję, której odzwierciedlenie możemy znaleźć m.in. w świątyniach, arcydziełach, czy pomnikach. Europejskie Dni Dziedzictwa to doskonała okazja, by tę wyjątkowość regionów odkryć i propagować  – mówi prof. Małgorzata Rozbicka, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Konferencja prasowa promująca Europejskie Dni Dziedzictwa odbędzie się 8 września br. w Warszawie. Natomiast ogólnopolska uroczysta inauguracja EDD odbędzie się dwa dni później, czyli 10 września br. w Skansenie Archeologicznym Karpacka Troja w Trzcinicy na Podkarpaciu – regionie niezwykle bogatym kulturowo i wyróżniającym się wyjątkową architekturą drewnianą. Specjalnie na tę okazję przygotowano liczne atrakcje, w tym wczesnośredniowieczne inscenizacje zaślubin pogańskich, postrzyżyn, czy zdobycia grodu Wały Królewskie.

Europejskie Dni Dziedzictwa w Polsce odbęda sie podczas dwóch wrześniowych weekendów: 10-11 września i 17-18 września 2016 roku.

Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej oraz największe święto zabytków kultury Starego Kontynentu, którego początki sięgają 1991 roku. Pierwsza edycja Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce odbyła się w 1993 roku i od tego czasu popularność tego największego w Europie projektu edukacyjno-kulturalnego nie słabnie. Od ponad 20 lat na terenie całej Polski odbywają się wydarzenia specjalne, imprezy plenerowe, koncerty, czy wystawy, a właściciele zabytków udostępniają szerokiej publiczności miejsca na co dzień niedostępne.

Koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce jest Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Szczegółowe informacje dotyczące projektu oraz pełne kalendarium wydarzeń można znaleźć na stronie: www.edd.nid.pl