Współczesna karpacka rzeźba ludowa w kamieniu

Festiwal Książki dla Dzieci i Młodzieży

Już w najbliższą sobotę, 20 września o godz. 12.00 w Miasteczku Galicyjskim odbędzie się finał III konkursu i otwarcie wystawy "Współczesna karpacka rzeźba ludowa w kamieniu".

Etnograf Zbigniew Wolanin, pomysłodawca konkursu, zwraca uwagę, że rzeźba ludowa w kamieniu mająca w polskiej sztuce piękne i odległe tradycje, w ostatnich kilkudziesięciu latach stała się bardzo rzadko uprawianą dziedziną twórczości.

Celem konkursu jest przegląd aktualnego stanu tej dziedziny sztuki ludowej na terenie Karpat i Podkarpacia, podtrzymanie zanikającej tradycji uprawiania ludowej twórczości kamieniarskiej, a także pozyskanie wykonanych na konkurs cennych prac do kolekcji muzealnej.

Konkurs stanowi kontynuację projektu rozpoczętego w 2002 r., druga edycja miała miejsce w roku 2008, jest jedynym tego typu działaniem realizowanym na obszarze Karpat w ostatnich kilkudziesięciu latach. Wzięło w nim udział trzydziestu czterech rzeźbiarzy z Polski, a także dwóch twórców ludowych z przygranicznych terenów karpackich na Słowacji.