W tym tygodniu rozpocznie się międzynarodowy festiwal muzyki, sztuki i folkloru Podlaska Oktawa Kultur!

Dwadzieścia osiem zespołów z czternastu państw całego świata zawita do Białegostoku i wystąpi w 26 miejscowościach całego regionu – tak przedstawia się tegoroczna, XI edycja międzynarodowego festiwalu muzyki, sztuki i folkloru Podlaska Oktawa Kultur.

Festiwal rozpocznie się w środę, 25 lipca, by w czwartek, 26 lipca przejść barwnym korowodem przez centrum Białegostoku, zawitać do miast i miasteczek województwa i zakończyć w niedzielę, 29 lipca.

Podlaska Oktawa Kultur to międzynarodowy festiwal muzyki, sztuki i folkloru, który od 11 lat odbywa się w Białymstoku i kilkunastu miejscowościach województwa podlaskiego. Początkowo skupiał się na folklorze polskim i siedmiu mniejszości narodowych i etnicznych zamieszkujących ten region: białoruskiej, rosyjskiej, ukraińskiej, litewskiej, żydowskiej, romskiej i tatarskiej. Obecnie organizator, czyli Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku, na imprezę zaprasza zespoły nie tylko z Europy, ale też z najodleglejszych państw świata. O jedenastej, tegorocznej edycji Festiwalu opowiedzieli na dzisiejszej, 19 lipca konferencji prasowej marszałek Jerzy Leszczyński, wicemarszałek Maciej Żywno, prezydent Tadeusz Truskolaski i dyrektor WOAK-u Cezary Mielko.

podlaska-oktawa-kultur-2018

„Już po raz 11. Spotkamy się na festiwalu muzyki, sztuki i tańca, goszcząc zespoły folklorystyczne z całego świata. Białystok to bardzo dobre miejsce na taki festiwal, a dzięki dobrej współpracy z samorządami w całym regionie, wzorem lat ubiegłych, zespoły zawitają też do miast i miasteczek całego województwa” – powiedział marszałek Jerzy Leszczyński.

„Miasto Białystok od wielu lat wspiera finansowo organizację Podlaskiej Oktawy Kultur, jest to za każdym razem wielkie święto kultury, podczas którego każdy znajdzie coś dla siebie” – dodał prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

„Wielokulturowość naszego regionu potrafi być magnesem, który przyciąga do nas kulturę z całego świata. Tu w jednym miejscu, jak w soczewce skupi się kultura całego świata , a my będziemy mogli ją zobaczyć i poznać” – uzupełnił wicemarszałek Maciej Żywno i dodał z uśmiechem – chociaż dla mnie największą gwiazdą pozostaną nasze Kurpie Zielone.

„Oktawa rozrasta się z edycji na edycję. W tym roku po raz pierwszy w historii festiwalu będziemy gościć grupy z Czech i Albanii” – podkreśla dyrektor WOAK-u Cezary Mielko – „ale przyjadą także zespoły z Gruzji, Macedonii, Bułgarii, Bośni i Hercegowiny, Słowacji, Litwy, Łotwy czy Ukrainy. W sumie dwadzieścia osiem grup z czternastu państw świata, aż sześciuset pięćdziesięciu wykonawców”.

Koncerty w całym województwie, w dużych i małych miejscowościach, świetnie się łączą z głównymi ideami festiwalu: otwartością, wielokulturowością i różnorodnością. Motywem przewodnim imprezy jest oczywiście folklor, ale Oktawa pokazuje, w jak różnorodny sposób można pokazywać tradycję i kulturę swoich narodów. Na festiwalu obok siebie występują zespoły pieśni i tańca, orkiestry symfoniczne, dęte, chóry czy małe grupy wokalne. Dominuje muzyka tradycyjna, ale w przeróżnych aranżacjach: od stylizowanej muzyki ludowej, poprzez autentyczne odtwórstwo, po utwory jazzowe. Co roku, oprócz koncertów, organizowane są też wydarzenia towarzyszące.

Nowością w tym roku będą działania animacyjne i warsztaty taneczne, które będą się odbywały w piątek, sobotę i niedzielę w godz. 12-14 na scenie przy fontannie, pod drugiej stronie Ratusza, a prowadzić je będą goscie festiwalu. Oprócz tego w Zmianie Klimatu odbędzie się potańcówka z polską muzyka tradycyjną i kiermasz z rękodziełem ludowym na Rynku Kościuszki.

Wstęp na wszystkie koncerty i wydarzenia towarzyszące jest bezpłatny, bo impreza od wielu lat organizowana jest przy wsparciu finansowym z budżetu województwa, a od 7 lat także z budżetu miasta.

Szczegółowy program i opisy zespołów: www.oktawa.woak.bialystok.pl.