W Kolbuszowej odbył się Festiwal Żywej Muzyki na Strun Dwanaście i Trzy Smyki

Festiwal Żywej Muzyki na Strun Dwanaście i Trzy Smyki przyciągnął 26 maja do Kolbuszowej miłośników folkloru oraz ludowych artystów z Polski południowo-wschodniej. W ramach festiwalu odbył się konkurs kapel oraz seminarium dla muzykantów.

To była 11 edycja Festiwalu organizowanego przez Miejski Dom Kultury w Kolbuszowej. Pierwszy festiwal odbył się w 2013 roku i wzięli w nim udział najwybitniejsi muzycy jak Jan Cebula, Władysław Pogoda, Albina Kuraś, Jan Marek, Bronisław Płoch i Jan Marzec.

Tradycyjnie wydarzenie rozpoczęło się od seminarium naukowego skierowanego głównie do muzykantów uczestniczących w konkursie, a także miłośników tradycji i folkloru. W tym roku wykłady z zakresu dziedzictwa kulturowego i muzyki tradycyjnej poprowadzili wybitni specjaliści, naukowcy z wiodących ośrodków uniwersyteckich z całej Polski dr hab. Bożena Muszkalska, prof. dr hab. Zbigniew Przerembski, prof. dr hab. Piotr Dahliga, dr. Jacek Jackowski i red. Maria Baliszewska. Dyskusje moderowane były przez Jolantę Dragan.

Jak zaznaczają organizatorzy celem Festiwalu jest przypomnienie tradycyjnych form i sposobów muzykowania. I rzeczywiście. Mimo, iż wydarzenie ma charakter konkursowy, ustawiona przed sceną podłoga wypełniona przez wirujące pary taneczne, pozwala pokazać muzykę tradycyjną w jej naturalnym kontekście – autentycznej zabawy i tańca.

U nas jest podłoga, żeby tańczyć. To też zagrzewa kapelę do lepszego grania, takiego naturalnego pod nogę. Jesteśmy szczęśliwi, że przyjeżdżają do nas muzykanci i z małopolski i z lubelskiego. Cieszy nas też fakt, że w Festiwalu biorą udział młodzi muzykanci. Tutaj mogą spotkać się z jeszcze żyjącymi mistrzami i wspólnie muzykować – powiedział Wiesław Sitko dyrektor MDK w Kolbuszowej.

Można kultywować folklor, ale jeśli nie będzie atmosfery, jeśli nie będzie takiej inicjatywy, takiej wesołości jaką tutaj widzimy to tak naprawdę folklor nie będzie atrakcyjny, nie tylko dla mnie, nie tylko dla was ale tez i dla młodego pokolenia. Cieszę się ze wśród nas jest młode pokolenie. To pokazuje że folklor może być żywy. Zazdrościmy Wam tej atmosfery. Gratuluje Państwu i wszystkim pracownikom Miejskiego Domu Kultury w Kolbuszowej – powiedział obecny na Festiwalu Damian Drąg, dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie.

Jury w komunikacie podkreśliło, że wszyscy muzykanci wykazali się mistrzostwem i olbrzymią pasją do muzyki. W tym roku  w kategorii kapel I nagrodę otrzymały ex aequo Kapela Butrynów, Kapela Kazimierza Marcinka i Raniżowianie. Drugą nagrodę otrzymał zespół Iskierczanie oraz Kapela Wiercańska. Trzecią nagrodę przyznano Kapeli Kurasie z Lubziny oraz Kapeli Łola.

W kategorii solistów I nagrodę otrzymali Kazimierz Marcinek i Jakub Czapla obaj grający na skrzypcach. Drugą nagrodę zdobyli Jerzy Wrona (klarnet), Jan Forystek (skrzypce), Henryk Marzec (fujarka), Małgorzata Kamińska (skrzypce), Dariusz Worek (skrzypce). Trzecią nagrodę przyznano Kamilowi Niemcowi, Marioli Szypule, Adamowi Draganowi, Wojciechowi Dulskiemu (skrzypce), Grzegorzowi Jarzębkowi (klarnet).

Festiwal znakomicie poprowadził Jan Pospieszalski, który na zakończenie wydarzenia, w oczekiwaniu na werdykt jury, wspólnie muzykował na scenie z ludowymi muzykantami.

Jadę do Kolbuszowej na XI Festiwal Żywej Muzyki na Strun Dwanaście i Trzy Smyki. Dlaczego to robię? Poza tym, że to po prostu kapitalne wydarzenie, na którym warto być, moje uczestnictwo jest również wyrazem wdzięczności dla Władysława Pogody, świetnego artysty z tego regionu – tak zapowiadał na platformie X swoją obecność w Kolbuszowej kilka dni przed wydarzeniem Jan Pospieszalski.

Wydarzenie zorganizowano dzięki wsparciu finansowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzącym z Funduszu Promocji Kultury. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, a współorganizatorem festiwalu był Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie.

 

(BeKa)