Pieczywo obrzędowe w kulturze ludowej. Wystawa w Muzeum Ziemi Chełmskiej

Czy wiecie czym były korowaje, kołacze, byśki i nowe latka? To tylko niektóre z wyrobów pieczywa obrzędowego, które Muzeum Ziemi Chełmskiej im. W. Ambroziewicza w Chełmie prezentuje na nowej wystawie „Niezwykła moc chleba – pieczywo obrzędowe w kulturze ludowej”.

Pieczywo obrzędowe uświetniało dawniej obrzędy rodzinne jak wesele czy chrzciny, bez niego te uroczystości nie mogły się odbyć. Zwyczaj wymagał wypieku danego pieczywa z zachowaniem właściwego składu surowcowego, receptury, metody wypieku i czasu jego przygotowywania. Wiele z czynności przy przygotowywaniu np. korowaja miało charakter magiczny, który miał gwarantować szczęście młodej parze.

Na wystawie pokazujemy polskie pieczywo obrzędowe z uwzględnieniem wątków wielokulturowości, a więc także wywodzące się z tradycji żydowskiej, prawosławnej, jak i wytwory międzykulturowe z natury jak, np. korowaje – wyjaśniają muzealnicy.

fot. Muzeum Ziemi Chełmskiej im. W. Ambroziewicza w Chełmie

fot. Muzeum Ziemi Chełmskiej im. W. Ambroziewicza w Chełmie

Wszystkie wypieki przygotował zgodnie z tradycyjnymi recepturami utalentowany, wyróżniony wieloma nagrodami twórca ludowy Michał Kowalik.

Począwszy od najbardziej oczywistego rodzaju chleba o niezwykłej mocy, czyli opłatka, poprzez korowaje, kołacze, reszyty, aż po byśki i nowe latka, nasza ekspozycja poprowadzi państwa przez niezwykły świat sztuki ludowej o kulinarnym charakterze, pachnącym świeżym ciastem i piecem chlebowym. Każdy będzie mógł zapoznać się również z podstawowymi surowcami do wypieku pieczywa i poznać muzealia związane z tradycja wypieków – dodaje Michał Kowalik.

fot. Muzeum Ziemi Chełmskiej im. W. Ambroziewicza w Chełmie

Planowane są także warsztaty dla wszystkich grup wiekowych, na których będzie można własnoręcznie przygotować elementy pieczywa obrzędowego, ozdobić korowaj czy wykonać szyszki weselne.

Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2024.

* Zdjęcie główne: fot. Muzeum Ziemi Chełmskiej im. W. Ambroziewicza w Chełmie