Tradycyjne ozdoby choinkowe – warsztaty w Akademii Sztuki Ludowej

Czym dekorowały choinki nasze babcie i prababcie? Jak wyglądały tradycyjne ozdoby choinkowe? Z jakich materiałów można je wykonać? Co symbolizuje bożonarodzeniowe drzewko?

Tego wszystkiego będą mogli dowiedzieć się uczestnicy warsztatów, które rozpoczną się już 4 grudnia w Galerii Sztuki Ludowej Stowarzyszenia Twórców Ludowych. To kolejny, ostatni w tym roku, cykl spotkań w ramach projektu Akademia Sztuki Ludowej.

Warsztaty poprowadzą:

Czesława Lewandowska ,4-5 grudnia (środa-czwartek)

Czesława Lewandowska to uznana i wszechstronna twórczyni z Kurpiów. Realizuje się w wykonywaniu haftów, koronek, a także kwiatów z bibuły i ozdób choinkowych. Jej prace odznaczają się wysokim poziomem artystycznym i starannością wykonania. Podczas warsztatów pokaże, jak wykonać kurpiowskie ozdoby z papieru i bibuły.

Elżbieta Pokora-Domańska, 10-11 grudnia (wtorek-środa)

Elżbieta Pokora-Domańska reprezentuje region opoczyński, wychowywała się w rodzinie twórców ludowych. Zajmuje się plastyką obrzędową, haftem i koronką, wykonuje także wycinanki opoczyńskie. Posiada wiele dyplomów, a najważniejszym jak sama mówi jest dyplom zdobyty za I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie na pisanki i palmy wielkanocne z 1987 r. w Lublinie. Podczas warsztaty uczestnicy będą mogli wykonać tradycyjne choinkowe aniołki z papieru i bibuły.

Wiesława Kucharzyk, 12-13 grudnia (czwartek-piątek)

Wiesława Kucharzyk jest twórczynią ludową reprezentującą Lubelszczyznę. Artystka wykonuje ozdoby choinkowe ze słomy oraz palmy zgodnie z tradycją obowiązującą w tej części kraju. Ozdoby ze słomy w postaci gwiazdek, aniołków, lalek, grzybków, sopelków to tradycyjne ozdoby, których nie może zabraknąć na bożonarodzeniowym drzewku. Słoma bowiem symbolizuje dostatek i bogactwo.

Informacje szczegółowe:

1. Warsztaty dla grup zorganizowanych:
Spotkania odbywają się w godz.: 8.30–9.30; 10.00–11.00; 11.30–12.30; 13.30–14.30
opłata: 5,00/osoba

2. Warsztaty dla dorosłych (zapisy indywidualne):
10 grudnia (wtorek) godz. 16.30-18.30
opłata: 15 zł/osoba

Uwaga: Warsztaty dla dorosłych odbywają się, gdy grupa liczy minimum 6 osób.
Miejsce: Galeria Sztuki Ludowej STL, ul. Grodzka 14, Lublin

Rezerwacja wyłącznie telefoniczna: 81 532 37 45

Materiały na warsztaty zapewnia organizator.
Warsztaty zostały dofinansowane przez Urząd Miasta Lublin oraz MKiDN.

oprac. Katarzyna Kraczoń

TESTTT