Toruń. „Tajemnice codzienności…”

 Fragment wystawy  „Tajemnice codzienności”, fot. Marian Kosicki

Fragment wystawy „Tajemnice codzienności”
fot. Marian Kosicki

Od 29 stycznia w Muzeum Etnograficznym w Toruniu można zwiedzać nową wystawę stałą „Tajemnice codzienności. Kultura ludowa i jej pogranicza od Kujaw do Bałtyku (1850-1959)”. Jest to jedna z najnowocześniejszych ekspozycji stałych w polskim muzealnictwie etnograficznym wykorzystująca m.in. nagrania audio, zapisy filmowe oraz multimedialne prezentacje.

„Tajemnice codzienności” to jedna z najnowocześniejszych ekspozycji stałych w polskim muzealnictwie etnograficznym. Prezentuje życie codzienne ludzi zamieszkujących wsie i małe miasta regionów etnograficznych: Kujaw, ziemi chełmińskiej, Kaszub, Borów Tucholskich, Kociewia, Pałuk, ziemi dobrzyńskiej i Krajny.

Ekspozycja podkreśla pograniczny charakter kultury ludowej, na którą duży wpływ miała kultura mieszczańska i szlachecka oraz zmiany polityczne i cywilizacyjne stulecia 1850-1950. Opowiada o zagadnieniach dotyczących tożsamości, identyfikacji regionalnej oraz o przywiązaniu do „małej ojczyzny”. Akcentuje jednocześnie występowanie na tym terenie różnych grup etnicznych i religijnych.

Najcenniejsze zabytki ze zbiorów muzeum pokazano w taki sposób, by ilustrowały codzienność, której wiele aspektów dla współczesnego widza jest zaskakujących, niejasnych, wręcz egzotycznych.

Wystawę podzielono na 8 części, które umożliwiają odpowiedź na pytanie: jak żyli ludzie 100 – 150 lat temu Natura i historia, Bliskie ciału. O ubiorach, higienie i jedzeniu, Rytm życia, Praca, Jak świętowano i w co wierzono, W wolnym czasie, Nowe horyzonty oraz Poszukiwanie piękna .

Prezentację kultury ludowej na przestrzeni 100 lat znakomicie dopełniają cenne materiały archiwalne (w tym bardzo bogata ikonografia).
Atutem jest nowoczesna forma ekspozycji wykorzystująca nagrania audio, zapisy filmowe oraz multimedialne prezentacje.

Unikatowe są m.in. filmy o znachorze i o zwyczajach zapustnych. Można posłuchać nagrań pieśni weselnych, pogrzebowych, a także opowieści ludowych w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni.

Wyjątkowa oprawa plastyczna – zastosowanie meandrycznego układu, ciekawej kolorystyki poszczególnych części i różnorodny sposób prezentacji – pomaga odkrywać tytułowe tajemnice codzienności.

Ekspozycja znajduje się w budynku Arsenału. Można ją zwiedzać w godzinach otwarcia Muzeum.

Wystawa współfinansowana przez Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Sponsorzy wystawy:
DOMPOL Sp. z o.o.
CAPAROL
SEPPA – systemy ekologicznego pakowania
KRAM Z ROBÓTKAMI
GARNIEC – kompleksowe wyposażenie pracowni ceramicznych
Agencja Promocyjno-Reklamowa NOWA

www.etnomuzeum.pl

wiecej.gif Posłuchaj nagrań, które towarzyszą wystawie

Galeria »

Fragment wystawy  „Tajemnice codzienności”, fot. Marian Kosicki Fragment wystawy  „Tajemnice codzienności”, fot. Marian Kosicki Fragment wystawy  „Tajemnice codzienności”, fot. Marian Kosicki Fragment wystawy  „Tajemnice codzienności”, fot. Marian Kosicki

Tajemnice codzienności. Kultura ludowa i jej pogranicza od Kujaw do Bałtyku (1850-1959), fot. Marian Kosicki

TESTTT